Z badania przeprowadzonego pod kierownictwem dr. Roberta Staniszewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Warszawie wynika, że coraz mniej Polaków akceptuje Ukraińców i udzielaną im pomoc.
Zmiana percepcji uchodźców z Ukrainy. Spada przychylność
O raporcie podsumowującym badanie „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo” naukowiec opowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Przyznał, że zaskoczeniem okazał się spadek przychylności wobec Ukraińców „we wszystkich kwestiach poza szkołą dla dzieci”, za którą wciąż opowiada się zdecydowana większość Polaków.
Odpowiedzi uczestników badania wskazują, że na negatywne nastawienie do Ukraińców wpływa ich „roszczeniowa postawa”, wyrażana m.in. poprzez „chęć posiadania takich samych praw jak Polacy” i przekonanie o tym, że „wszystko należy się za darmo”. Badani wskazywali również na „brak wdzięczności za pomoc” i coraz bardziej widoczne różnice kulturowe.
Polacy dostrzegają różnice kulturowe
W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyniki badania skomentował również dr hab. Jan Brzozowski, prof. UJ, kierownik Jagiellońskiego Centrum Studiów Migracyjnych. Zapewnił, że nie powinny być dużym zaskoczeniem, ponieważ są „efektem ujawnienia się różnic w odbiorze cudzoziemców, po dłuższym okresie ich pobytu w kraju”.
Za pomocą Ukrainie wciąż opowiada się większość Polaków. Zdecydowanie popiera ją jednak 31 proc. respondentów, w porównaniu do 62 proc. ankietowanych w styczniu 2023 roku, a „raczej” pomagać chce 43 proc. uczestników badania. Przeciwko pomocy opowiada się natomiast 19 proc. pytanych. Mimo spadków przychylności wobec Ukraińców, Polacy wciąż gorzej nastawieni są do migrantów z polsko-białoruskiej granicy.
Czytaj też:
Ukraińcy nazwali reprezentanta Polski zdrajcą. Pojawiła się odpowiedźCzytaj też:
Cudzoziemcom będzie łatwiej o pracę w Polsce. Na razie tylko niektórym