Studenckie Koło Naukowe mikroGRAM przy Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie postanowiło przyjrzeć się automatom paczkowym, które w ostatnich latach skradły serca Polaków.
Badanie zanieczyszczenia automatów paczkowych
Studenci zbadali, ile mikroorganizmów występuje na powierzchniach ekranów dotykowych. Sprawdzili też, czy można znaleźć na nich drobnoustroje patogenne. W tym celu pobrali wymazy i odciski z wykorzystaniem specjalnych pożywek mikrobiologicznych z 64 wyświetlaczy automatów pięciu firm kurierskich w kilkunastu dzielnicach Lublina.
Próbki przewieziono do laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie zostały poddane badaniom. „Pomimo znacznego stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego powierzchni automatów paczkowych większość z drobnoustrojów stanowiły niegroźne dla człowieka bakterie i grzyby pochodzące z naturalnego środowiska miejskiego” – ustalono.
Bakterie, grzyby, wirusy. Badacze apelują o mycie rąk
Nie oznacza to jednak, że żadne z ujawnionych mikroorganizmów nie zagrażają człowiekowi. Studenci wykazali bowiem, że w wymazach znalazły się bakterie, które mogą wywołać zakażenia u osób o obniżonej odporności, takie jak laseczka woskowa i pałeczka okrężnicy, odpowiadające za zatrucia pokarmowe.
Członkowie SKN mikroGRAM podkreślili, że w przestrzeni publicznej natrafić można również na bakterie pochodzenia kałowego, alergizujące zarodniki grzybów i wirusy grypy. „Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ograniczenie kontaktu z potencjalnie patogennymi mikroorganizmami, które znajdują się w naszym otoczeniu, jest prawidłowe mycie dłoni po powrocie do domu” – przypomnieli.
Czytaj też:
Zaskakujący efekt Stref Czystego Transportu. Wielu Polaków gotowych wymienić szrotyCzytaj też:
Hipopotamy potrafią unosić się nad ziemią? Opublikowano zaskakujące badanie