Wysokie temperatury towarzyszące Polakom zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wielu na miejsce wypoczynku wybiera plażę i kąpieliska.
Rozczarowani będą mieszkańcy lub turyści przebywający aktualnie w Zachodniopomorskiem. Na kąpielisku morskim w Dziwnówku oraz w „Wodnej Dolinie” w Koszalinie obowiązuje zakaz kąpieli – podał Główny Inspektorat Sanitarny.
Powód? W Dziwnówku badania wody wykazały obecność bakterii Escherichia coli. W Koszalinie zaś nie można kąpać się z racji przekroczenia parametrów mikrobiologicznych. Należy więc zachować szczególną ostrożność.
Kolejne takie problemy w ostatnim czasie
To kolejne w ostatnich dniach problemy z wodą. Sinice spowodowały tymczasowe zamknięcie kąpieliska w jeziorze Szczucze w Golczewie oraz na plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko (pow. szczecinecki).
Bakterie grupy coli. Gdzie występują?
Są to bakterie należące do rodziny Enterobacteriaceae – nieprzetrwalnikujące gram-ujemne pałeczki – czytamy na stronach rządowych.
Bakterie grupy coli nie zawsze muszą być bezpośrednio związane z zanieczyszczeniem kałowym lub z występowaniem organizmów patogennych w wodzie do picia. Mogą one występować zarówno w odchodach, jak i w środowisku naturalnym w wodach bogatych w substancje odżywcze, w glebie, w rozkładających się resztkach roślinnych. Bakterie te jednak nie mogą pojawić się w uzdatnionej wodzie do picia.
Bakterie grupy coli (wszystkie bakterie grupy coli) zostały uznane za odpowiedni wskaźnik mikrobiologiczny jakości wody do picia ze względu na łatwość wykrywania i oznaczania w wodzie. Stwierdzenie ich obecności w wodzie sugeruje:
- nieodpowiednie jej uzdatnianie,
- wtórne zanieczyszczenie,
- nadmierną zawartość substancji odżywczych w uzdatnionej wodzie.
Czytaj też:
Czerwona flaga nad znanym kąpieliskiem. „Woda nieprzydatna do kąpieli”Czytaj też:
Zmiana zasad wstępu na Krakowskie Malediwy. Wkrótce osobna kolejka