"To insynuacje stwarzające możliwość pobudzania obaw wschodnich sąsiadów Polski" - powiedziała Anna Fotyga. Podkreśliła, że w dziedzinie kontaktów społecznych Polska prowadzi politykę "otwartą i liberalną wobec krajów zaprzyjaźnionych".
Zaznaczyła, że przygotowywane przez MSZ rozporządzenie będzie dotyczyć wszystkich opłat wizowych i będzie odnosić się do obywateli państw całego świata.
W przypadku wizy narodowej długoterminowej (powyżej 90 dni) ma to być 75 euro, ale - jak podkreśliła - wobec obywateli państw sąsiedzkich MSZ zamierza zastosować możliwość wyłączenia z opłat wizowych. "Dysponujemy całym katalogiem narzędzi pozwalających prowadzenie preferencyjnej polityki wobec społeczeństw Europy Wschodniej" - powiedziała Fotyga.
Poinformowała, że jeszcze przed wejściem w życie umowy z Schengen Polska zamierza podpisać z Ukrainą umowę o ułatwieniach wizowych przewidującą zwolnienie z takich opłat 14 kategorii obywateli Ukrainy. W praktyce ma to, oznaczać, że ok. połowa obywateli tego kraju otrzymywałaby wizy bezpłatne.
Polska przystąpi do strefy Schengen w nocy z 20 na 21 grudnia br.
pap, ss