Przypomnijmy, że we wrześniu 2023 r. Koalicja Obywatelska ogłosiła podczas konwencji w Tarnowie swój program. Donald Tusk przedstawił wówczas pierwsze propozycje z listy „100 konkretów na 100 dni rządów”. Priorytetowe obietnice podzielono na 21 kluczowych obszarów. Wśród nich znalazła się odrębna część dotycząca rozliczania rządów Prawa i Sprawiedliwości.
W lipcu minęło 200 dni rządu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy pod przewodnictwem Donalda Tuska. I już wiemy, że nie wszystkie ze złożonych wówczas obietnic udało się zrealizować.
Jak tę sprawę oceniają Polacy?
Polacy o obietnicach wyborczych rządu Tuska
Z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że ponad połowa respondentów twierdzi, że rząd Donalda Tuska nie wywiązuje się z obietnic wyborczych złożonych podczas kampanii. Takiego zdania jest aż 53,5 proc. badanych.
Ciekawiej się robi, gdy spojrzymy na wyniki sondażu, biorąc pod uwagę poglądy polityczne respondentów. Dają nam obraz reakcji na tę sprawę elektoratów KO, Trzeciej Drogi i Lewicy Co prawda, aż 68 proc. badanych z tej grupy uważa, że rząd wywiązuje się ze złożonych obietnic. Sygnałem ostrzegawczym dla rządu powinno być jednak to, że aż 24 proc. pytanych zwolenników obecnej władzy jest odmiennego zdania i twierdzi, że rząd raczej nie spełnia obietnic. Bardziej zdecydowaną opinię ma 2 proc. badanych.
Jak to się przedstawia wśród wyborców PiS i Konfederacji? Tam krytyka działań rządu Donalda Tuska jest bardziej zdecydowana. Aż 94 proc. respondentów twierdzi, że koalicja rządzącą nie wywiązuje się z obietnic wyborczych.
Polacy mają żal do rządu
To nie pierwsze badanie, które pokazuje stosunek Polaków do realizacji obietnic wyborczych.
Z sondażu przeprowadzonego SW Research dla „Wprost”, ankietowani wskazali, że najbardziej im żal tego, że rząd Donalda Tuska nie podniósł kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł. Odpowiedź ta uzyskała 37,8 proc. wskazań.
O tym, że obietnica nie zostanie spełniona w ciągu 100 dni, sam Donald Tusk mówił zresztą jeszcze przed powołaniem rządu, bo 8 grudnia 2023 r.
Co znalazło się na dalszych miejscach? 22,7 proc. badanych wskazało odpowiedź: „Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży”.
Podium zamyka z wynikiem 21,6 proc., znalazło się zniesienie podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).
17,8 proc. badanych wskazało likwidację Funduszu Kościelnego. W tej sprawie powołany został międzyresortowy zespół, ale na efekty jego pracy przyjdzie nam poczekać najpewniej do 2025 roku.