Zgodnie z nowymi przepisami, które wprowadziła tzw. ustawa Kamilka, od 1 września wszystkie osoby pracujące z dziećmi muszą posiadać ważne zaświadczenie o niekaralności. Zasada ta weszła w życie 15 sierpnia, a swoim obowiązywaniem obejmuje osoby zatrudnione po 15 lutego. Działa także wobec osób, które od tego czasu zmieniły rodzaj działalności.
Lex Kamilek powodem kolejek przed sądami
W przypadku nauczycieli i pedagogów oznacza to 11 dni roboczych na zdobycie dokumentu, który w Polsce wydają sądu okręgowe. Do przewidzenia było, że tworzyć się będą długie kolejki. Zwłaszcza w piątek 30 sierpnia, który jest ostatnim dniem przed nowym rokiem szkolnym, kiedy można odebrać zaświadczenie.
W rozmowie z Polsat News o tymczasowych trudnościach mówił rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie, Michał Tomala. – Taka sytuacja ma miejsce od nieco ponad tygodnia. Wcześniej nie było takich kolejek, które byłby w zainteresowaniu mediów. Jesteśmy przed trudnym zadaniem logistyczno-organizacyjnym i poczyniliśmy pewne czynności żeby to wszystko usprawnić – zapewniał.
Najważniejsze założeniatzw. ustawy Kamilka
Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nazywana szerzej jako „ustawa Kamilka” została przygotowany przez posłów Suwerennej Polski. Wprowadza ona m.in. obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy, wdrożenie w różnych instytucjach standardów ochrony dzieci, wprowadzenie instytucji reprezentantów dzieci oraz kwestionariusza oceny ryzyka dla służb.
Przyjęcie wyżej wymienionych zmian poparły 23 instytucje i organizacje pozarządowe, w tym Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Komitet Psychologii PAN, Fundację „NON LICET” Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie.
Głównym założeniem ustawy było podwyższenie standardów uczestnictwa małoletnich w procedurach sądowych, wzmocnienie ich ochrony, w tym także systemowej ochrony przed skrzywdzeniem, a także podwyższenie poziomu poszanowania praw osób z niepełnosprawnością.
Czytaj też:
Okolice szkół niekoniecznie bezpieczne. Sprawdzili to policjanciCzytaj też:
Kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2024/2025. Kiedy będzie wolne od szkoły?