W niedzielę 1 września równo o godzinie 12 w całej Polsce będzie słychać dźwięk syren alarmowych. Potrwa on przez minutę. W ten sposób upamiętnione zostaną ofiary II wojny światowej. Dokładnie 85 lat temu, w piątek 1 września 1939 roku Niemcy rozpoczęły inwazję na Polskę.
W południe w całej Polsce zawyją syreny. Wyjaśniamy, dlaczego
Dodatkowo, w tym roku syreny zawyją również w związku z treningiem wojewódzkiego Systemów Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Rzecznicy komend straży pożarnej w wielu miastach wyjaśnili, że sygnały alarmowe przekazywane tego dnia będą traktowane jako ćwiczebne. Do mieszkańców zaapelowano o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań w związku z uruchomieniem syren alarmowych.
Sygnały alarmowe w Polsce
Jak wyjaśniło MSWiA, sygnały alarmowe i ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe (oraz środki masowego przekazu – radio i telewizję. W niektórych gminach, powiatach i województwach wykorzystywane są także inne sposoby informowania ludności np. wiadomościami tekstowymi (SMS) poprzez sieć telefonii komórkowej, megafony oraz powiadamianie od domu do domu.
W przypadku wystąpienia zagrożeń ogłaszany jest alarm trzyminutowym sygnałem modulowanym. Odwoływany jest przez trzyminutowy sygnał ciągły.
W związku z powyższym, resort ma kilka rad dla obywateli jak postępować w przypadku alarmu:
- nie wpadaj w panikę, dawaj przykład rozumnych zachowań
- jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami
- sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie
- gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o miejscu swojego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się
Czytaj też:
85.rocznica wybuchu II WŚ. Tusk na Westerplatte: Polska jest narodem zdolnym do bohaterstwaCzytaj też:
Jego ojciec pomógł synowi Stalina. Tak ocenił Polaków