– Chcę rozpoczynać każde posiedzenie rządu, w tym krytycznym czasie, od odprawy w związku z sytuacją powodziową – zaznaczył na wstępie posiedzenia rządu Donald Tusk. Premier wyjaśnił, że jego intencją jest to, aby „każde posiedzenie rządu w tym dramatycznym czasie powodzi i odbudowy po powodzi zaczynało się od konkretnego raportu, który powinien docierać natychmiast do ludzi”.
Pilna analiza i przyjęcie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach ws. usuwania skutków powodzi
Tusk zaznaczył, że wszystkie podejmowane do tej pory decyzje były transparentne i poprosił swoich ministrów o konkrety. – W drugiej części posiedzenia rządu będziemy analizowali i przyjmowali projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. To 100 stron poprawek, które udoskonalą dotychczasowe prawo, ułatwią i uelastycznią pomoc – zapowiedział premier.
Tusk zdradził, że w ramach planu „odbudowy plus”, łącznie ze środkami europejskimi, będziemy w stanie zmobilizować do 23 mld złotych. Szef rządu zaznaczył jednak, że nie cała kwota będzie przeznaczona do wydania. – Dla nas było rzeczą bardzo ważną, aby zapewnić finansowanie pomocy, a później odbudowy na najbliższe miesiące i lata, bo niektóre przedsięwzięcia będą przecież wieloletnie – kontynuował Tusk.
Donald Tusk o przykładach międzynarodowej solidarności
Jako pierwszy głos zabrał szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że blisko 20 tys. rodzin otrzymało zasiłki. Po jego wypowiedzi premier zaznaczył, że „sytuacja powodziowa w woj. lubuskim i zachodniopomorskim zostanie oceniona na posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu”. Następie swój meldunek złożył szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Tusk podziękował mu za wymienienie przykładów międzynarodowej solidarności.
– Dobro wraca w różnych postaciach. Pomagaliśmy Turkom, tam zbudowaliśmy ostatnio szpital, pomagaliśmy Szwedom, Grekom przy pożarach lasów. Dzisiaj Szwedzi wysyłają nam osuszacze, Turcy i Niemcy chcą nam budować mosty. Na pewno będziemy korzystać z tych ofert pomocy wszędzie tam, gdzie to będzie przydatne – mówił szef rządu.
Rząd wspiera ofiary powodzi
Wiceminister Krzysztof Gawkowski wspomniał o uruchomieniu, przy wsparciu policji, specjalnej komórki, która ma walczyć z dezinformacją w sieci zawiązaną z powodzią. Minister finansów zapowiedział, że trwają prace nad zwiększeniem kwoty na realizację zadań związanych ze zwalczaniem skutków powodzi. Wprowadzona zostanie także bezzwrotna pomoc dla kredytobiorców hipotecznych. Będzie ono polegało na spłacie zobowiązań przez rok, niezależnie od wysokości raty kredytowej.
– Po dzisiejszych, porannych konsultacjach z marszałkiem Sejmu, ustalono czas na informację rządową w sprawie działań na terenach objętych powodzią na jutro na godzinę 18:00 – podsumował Tusk. Premier zakończył, że „w czwartek odbędzie się debata nad projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, a więc tej ustawy, którą dzisiaj przyjmiemy”.
Czytaj też:
Kontrowersyjny doradca Donalda Tuska. Jego ojciec to najhojniejszy darczyńca POCzytaj też:
Popularne hotele wstrzymują rezerwacje. Tak radzą sobie z powodzią