Sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej wykazał, że 51 proc. Polaków jest za obecnością religii w szkołach. Przeciwko opowiedziało się 43 proc. badanych. „Po wzroście poparcia dla nauczania religii w szkołach, który obserwowaliśmy w latach 2007-2008, obecnie spadło ono do poziomu najniższego w historii naszych badań, czyli od 1991 roku” – podkreślono w komentarzu do wyników.
Sondaż CBOS ws. religii w szkołach
Jak zaznaczono, największe poparcie dla religii w szkołach wykazują osoby zaangażowane w praktyki religijne, uczestniczące w nich co najmniej raz w tygodniu. Podobnie jest w grupie osób identyfikujących się z prawicą. Najbardziej przeciwne są odpowiednio osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych i o lewicowych poglądach.
Religię w szkołach publicznych chciałoby widzieć nadal 77 proc. osób zadeklarowanych jako wyborcy PiS, 67 proc. wyborców Konfederacji Wolność i Niepodległość, 45 proc. Trzeciej Drogi, 24 proc. Koalicji Obywatelskiej i 15 proc. Lewicy.
Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest 83 proc. wyborców Lewicy, 72 proc. Koalicji Obywatelskiej, 54 proc. Trzeciej Drogi, 25 proc. Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz 19 proc. PiS.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (413) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Badanie zrealizowano od 12 do 22 września 2024 r. na próbie liczącej 941 osób (w tym: 64,2 proc. metodą CAPI, 23,0 proc. – CATI i 12,9 proc. – CAWI).
Sondaż dla „Wprost” ws. religii w szkołach
Warto w tym miejscu przypomnieć podobny sondaż z końcówki sierpnia tego roku, przeprowadzony przez SW Research dla „Wprost”. Na pytanie „Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkołach?”, tylko 32 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Aż 51,8 proc. badanych przez SW Research stwierdziło, że nie powinno tak być. 16,2 proc. osób odpowiedziało, że nie ma zdania w tej kwestii.
Co ciekawe, religii w szkołach chciało tylko 27,4 proc. kobiet. To wyraźnie mniej niż u mężczyzn, gdzie taką samą odpowiedź wybrało 37,1 proc. Aż 56,6 proc. kobiet nie widziało w szkołach miejsca na lekcje religii. I znów różnica między płciami wynosi około 10 punktów procentowych. U mężczyzn odpowiedź „nie” wybrało 46,3 proc. „Nie mam zdania” odpowiedziało 16 proc. kobiet i 16,5 proc. mężczyzn.
Czytaj też:
Religia w szkołach obowiązkowa? Tego chce kard. NyczCzytaj też:
Przemysław Czarnek przemawiał w kościele. Duchowni: To porażka