Jak powiedział na konferencji prasowej w Sejmie sekretarz klubu PiS Krzysztof Tchórzewski, PiS ponownie złożyło już projekt ustawy o straży kolejowej. Ma ona zamienić obecną Straż Ochrony Kolei w formację państwową i dać jej uprawnienia policyjne.
PiS wraca też do projektu nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Jak powiedział inny poseł PiS Jarosław Zieliński, projekt zakłada, że wszyscy strażacy-ochotnicy biorący udział w akcjach ratowniczych i szkoleniach ratowniczo-gaśniczych będą mieli prawo do ekwiwalentu za potrącone wynagrodzenie w miejscu pracy.
Projekt zakłada też, że wysokość ekwiwalentu będzie ustalać Rada Gminy (ma on wynosić do 1/175 przeciętnego wynagrodzenia za godzinę).
Tchórzewski powtórzył też, że PiS nie zgłosi swojego przedstawiciela do 5-osobowej sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Zaznaczył, że kandydatem klubu PiS do 4-osobowej komisji pozostaje b.szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz.
Zaznaczył, że zarówno szef klubu Przemysław Gosiewski jak i jego pierwszy wiceprzewodniczący Marek Kuchciński nie składali w rozmowach z PO żadnych obietnic co do tego, że PiS nie rekomenduje do speckomisji Macierewicza.
W niedzielę Chlebowski mówił, że w rozmowie z Gosiewskim usłyszał od niego, że "w PiS-ie są politycy, którzy mogą w tej komisji zasiadać, i że to nie musi być wcale Antoni Macierewicz".
Po tym, jak PiS wskazał do speckomisji kandydaturę Macierewicza, PO wycofała się w piątek ze swojej propozycji zmniejszenia jej składu do 4 posłów - po jednym z każdego klubu. W sobotę przewodniczącym sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych został wybrany Janusz Zemke(LiD).ab, pap