11 listopada to Narodowy Dzień Niepodległości, rocznica odzyskania niepodległości. W tym roku będziemy hucznie świętować ją po raz 106.
11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały zawieszenie broni, które zakończyło I wojnę światową, a Józef Piłsudski oficjalnie przejął władzę. Datę tę uznaje się za oficjalną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dlaczego Polska nie była niepodległa?
Polska utraciła niepodległość w wyniku zaborów w 1772, 1793, 1795 roku, a ziemie zostały podzielone pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię. Przez 123 lata nie było naszego kraju na mapie Europie. Mimo powstań narodowych – listopadowego w 1830 i styczniowego w 1863 roku nie było większych szans na odzyskanie niepodległości. Dopiero wybuch I wojny światowej zmienił układ sił w Europie. To wtedy pojawiła się realna szansa na rekonstrukcję państwa polskiego.
Ostatecznie 11 listopada w Compiègne podpisano rozejm kończący działania I wojny światowej na froncie zachodnim. Józef Piłsudski objął rządy w kraju, a Polska stała się niepodległym, suwerennym bytem.
Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy?
11 listopada to dzień wolny od pracy, święto o charakterze państwowym. W tym roku przypada ono w poniedziałek, co oznacza, że będziemy mieli długi weekend.
Tego dnia nieczynne są urzędy, instytucje publiczne, galerie, sklepy. W wielu miastach odbywają się wiece, spotkania, spektakle, przypominające ten uroczysty moment w historii, gdy Polska znów powróciła na mapę Europy.
11 listopada a szkoła – czy uczniowie mają wolne?
11 listopada nieczynne są również szkoły i przedszkola. Uczniowie mają wolne od zajęć lekcyjnych. Spędzają ten dzień w domu, z rodzicami. Wiele szkół przygotowuje z okazji 11 listopada apele i przedstawienia, które często odbywają się wcześniej.
Czytaj też:
Przekazali ważne wieści ws. Marszu Niepodległości. „Wielkiej Polski moc to my”Czytaj też:
Listopad będzie trudny dla konsumentów. Z dwóch powodów