Znowelizowana ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Musi wejść w życie 5 grudnia br., inaczej powstałaby luka prawna.
Nowelizacja ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował w maju tryb uchwalenia tych przepisów, nie miał jednak zarzutów do treści merytorycznej.
Chodzi o ustawę o doradcach podatkowych z grudnia 2004 r., zgodnie z którą księgowi, prowadząc księgi rachunkowe, mogą także pomagać w wypełnianiu deklaracji podatkowych. Trybunał uznał, że księgowi mogą wykonywać proste czynności doradztwa podatkowego, czyli prowadzenie ewidencji i ksiąg, oraz pomagać w wypełnianiu deklaracji. Ma to poprawić dostęp do usług doradztwa.
Sędziowie zakwestionowali jednak tryb, w jakim te przepisy zostały wprowadzone do ustawy - ponieważ były to poprawki Senatu, wykraczające poza ustawę uchwaloną przez Sejm. Senat przekroczył w ten sposób swoje uprawnienia w zakresie zgłaszania poprawek. TK orzekł wówczas, że przepisy te wygasną po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku, o ile rząd nie przygotuje wcześniej nowelizacji, która wprowadzi podobne przepisy w trybie prawidłowym.
Według danych Krajowej Rady Doradców Podatkowych, zawód ten czynnie uprawia 10 tys. osób. Księgowych jest ok. 40 tys., ale nie wszyscy prowadzą działalność.
j/pap