W poprzednich miesiącach to Religa plasował się na czele rankingu zaufania. CBOS przypomina, że Tusk miał notowania minimalnie lepsze niż obecnie tylko raz. Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi, we wrześniu 2005 roku, zaufaniem darzyło go 71 proc. badanych.
57 proc. ankietowanych ma zaufanie do Lecha Wałęsy; 49 proc. - do Zbigniewa Ziobry; 48 proc. - do Aleksandra Kwaśniewskiego; 47 proc. - do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego; 46 proc. - do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz; 45 proc. - do wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego, a 41 proc. - do prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Szefowi SLD Wojciechowi Olejniczakowi ufa 37 proc. respondentów; ministrowi spraw zagranicznych Radkowi Sikorskiemu i szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu - po 36 proc.
28 proc. pytanych przez CBOS ma zaufanie do Ludwika Dorna; 26 proc. - do pełnomocniczki rządu ds. przeciwdziałania korupcji - Julii Pitery; 23 proc. - do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza; po 20 proc. - do Antoniego Macierewicza i Aleksandra Szczygły.
Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna ma zaufanie 16 proc. ankietowanych; szef klubu PO Zbigniew Chlebowski i wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra (PiS) - po 15 proc. Listę zamyka minister zdrowia Ewa Kopacz, która cieszy się zaufaniem 13 proc. respondentów.
CBOS zbadał też poziom nieufności ankietowanych w stosunku do polityków. Tu na pierwszym miejscu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński - nie ufa mu 49 proc. badanych. Kolejne miejsca zajmują: prezydent Lech Kaczyński (43 proc. nieufności) i Ludwik Dorn (39 proc. braku zaufania).
CBOS zastrzega, że bracia Kaczyńscy, a szczególnie prezydent, są politykami "odbieranymi raczej kontrowersyjnie, nie zaś jednoznacznie negatywnie".
Szefowi klubu PiS Przemysławowi Gosiewskiemu i Antoniemu Macierewiczowi nie ufa po 38 proc. respondentów. Zbigniew Ziobro i Aleksander Kwaśniewski budzą nieufność po 32 proc. pytanych przez CBOS, zaś Hanna Gronkiewicz-Waltz - 31 proc.
CBOS zrealizowało badanie w dniach 10-15 listopada 2007 roku, na 863-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
pap, ss