Mieszkanie to jedno z podstawowych praw, które przysługuje każdemu. Osoby o niskich dochodach, których nie stać na zakup nieruchomości albo które nie mają zdolności kredytowej, by zaciągnąć pożyczkę na mieszkanie, mogą skorzystać z form pomocy od państwa. Jedną z nich jest mieszkanie socjalne.
Czym mieszkanie socjalne różni się od komunalnego?
Mieszkanie socjalne przysługuje najbiedniejszym. Zazwyczaj jego standard jest niższy niż mieszkania komunalnego, ale niższe są także opłaty i koszty utrzymania. Różnica jest jeszcze jedna – niektóre miasta umożliwiają wykupienie na własność mieszkania komunalnego, a lokalu socjalnego nie można wykupić.
Komu przysługuje mieszkanie socjalne?
Mieszkanie socjalne przysługuje osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mają bardzo niskie dochody albo są bezrobotne. Władze miast i gmin mogą przydzielać takie lokale również osobom w kryzysie bezdomności. Aby otrzymać mieszkanie, trzeba spełniać kryteria, które mogą być różne w zależności od gminy.
Warto dowiedzieć się we właściwym urzędzie, jakie są kryteria dochodowe dla uzyskania mieszkania socjalnego, a jeśli je spełniamy, złożyć odpowiedni wniosek. Do wniosku trzeba załączyć dane osobowe, a także informacje o uzyskiwanych dochodach. O przyznaniu mieszkania socjalnego decyduje urząd lub miasto.
Jak wygląda mieszkanie socjalne?
Mieszkanie socjalne zazwyczaj znajduje się w starych budynkach mieszkalnych (blokach lub kamienicach), może mieć niski standard, ale musi nadawać się do zamieszkania.
Zgodnie z prawem, jeśli mieszkanie socjalne przyznawane jest jednej osobie, nie może mieć powierzchni mniejszej niż 10 m2. W przypadku rodziny uznaje się, że na każdą osobę w gospodarstwie domowym powinno przypadać przynajmniej 5 m2.
Czytaj też:
Mieszkanie komunalne drogą dla tych, którzy nie mają szans na kredyt. Jak je dostać?Czytaj też:
Mamy najdroższe kredyty hipoteczne. Związek Banków Polskich tłumaczy, dlaczego