Andrzej Duda postanowił skorzystać z prawa łaski. 20 listopada prezydent ułaskawił mężczyznę skazanego za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środka odurzającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, posiadanie substancji psychotropowych oraz prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.
Andrzej Duda ułaskawił skazanego za poważne przestępstwo
Szczegóły sprawy nie zostały podane do publicznej wiadomości. Wiadomo jedynie, że Andrzej Duda zdecydował się na ułaskawienie przy pozytywnych opiniach dwóch sądów i wniosku prokuratora generalnego. Wobec skazanego zastosowano warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności na okres próby z ustanowieniem dozoru kuratora sądowego. Prezydent tłumaczył, że kierował się „szczególnie trudną sytuacją rodzinną osoby skazanej”.
„Rzeczpospolita” zauważyła, że skazany musiał się dopuścić ciężkiego przestępstwa narkotykowego, ponieważ za pierwszy z popełnionych czynów grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Andrzej Duda i kontrowersyjne ułaskawienie Pauliny P.
Nie jest to pierwsze tego typu ułaskawienie, na które zdecydował się Andrzej Duda. W 2022 roku prezydent zastosował prawo łaski wobec Pauliny P., skazanej za handel mefedronem. Kobieta została skazana na dwa lat pozbawiania wolności w zawieszeniu, ale ponieważ unikała obowiązku kontaktów z kuratorem, trafiła do więzienia.
Prezydent zdecydował się na ułaskawienie mimo negatywnych opinii sądu i prokuratora generalnego. Powód? W sieci pojawiają się liczne relacje, które wskazują, że kobieta prowadzi wystawne życie, co niejako podważa jej argumenty o trudnej sytuacji rodzinnej, które miały być podstawą ułaskawienia. Paulina P. w odpowiedzi na zarzuty tłumaczyła dziennikarzom, że jest matką dwójki dzieci, którymi nie miał się kto zająć na wolności, a kuratorka uwzięła się na nią.
Andrzej Duda jest najrzadziej ułaskawiającym prezydentem III RP
„Rzeczpospolita” zauważyła, że chociaż Andrzej Duda jest uważany za najrzadziej ułaskawiającego prezydenta w historii III RP, to wśród nielicznych aktów łaski znalazło się kilka przypadków skazanych za przestępstwa związane z narkotykami. Oprócz ostatniego ułaskawienia oraz Pauliny P., w grudniu 2022 roku prezydent ułaskawił osobę skazaną za posiadanie znacznych ilości nowych substancji psychoaktywnych oraz udzielanie ich innym osobom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Jeden z europosłów KO ocenił, że „nagromadzenie takich decyzji może budzić zdziwienie w kontekście podejmowanych wysiłków w walce z narkotykami”. Kancelaria Prezydenta tłumaczyła, że w procesie ułaskawieniowym nie ocenia się charakteru czynu, lecz okoliczności po wydaniu wyroku. Dodała, że trzy przypadki na 140 ułaskawień to nie jest dużo.
Czytaj też:
Hołownia „już witał się z gąską”. Szef „Solidarności” nagle wycofał zgodęCzytaj też:
„Niedyskrecje parlamentarne”. Rodzinna tajemnica Nawrockiego. Kurski wynajął detektywa