W ostatnich latach dzięki wprowadzeniu nowych leków dokonała się rewolucja w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, powodowanego przez wirusa HCV.
Nowe skuteczniejsze leki przy WZW C
– Pojawiła się nowa grupa leków, stosownych doustnie, która zastąpiła wcześniej stosowane terapie interferonowe. Interferon powodował wiele działań niepożądanych, a odsetki wyleczenia ledwie przekraczały 50 proc. – mówi dla NewsMed prof. Maria Pokorska-Śpiewak z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Leki były zarejestrowane jednak tylko u dorosłych. Dostęp dla pacjentów pediatrycznych był ograniczony. Dlatego uruchomiono finansowany przez Agencję Badań Medycznych i realizowany przez WUM Projekt PANDAA-PED, który miał sprawdzić skuteczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo terapii u dzieci.
– W 2019 r. nie mieliśmy danych, że możemy je stosować u dzieci, a ponadto nie mieliśmy takiej możliwości, ze względu na wysokie koszty terapii. Gdy ABM ogłosiła swój pierwszy konkurs na niekomercyjne badania kliniczne, uznaliśmy, że jest to idealny projekt dla nas, gdyż takie badanie pozwoliłoby na rozwiązanie dwóch kwestii. Po pierwsze dałoby dostęp dzieciom do nowoczesnych terapii, a po drugie pokazałoby z naukowego punktu widzenia, że leki dla dzieci będą skuteczne i bezpieczne – mówi prof. Pokorska-Śpiewak.
Nowe leki bezpieczne i skuteczne u dzieci
Specjalistka w zakresie pediatrii i hepatologii podkreśla, że stosowany wcześniej interferon był obarczony dużą ilością działań niepożądanych; dzieci wolniej rosły, rozwijały procesy autoimmunizacyjne. Tymczasem badania WUM wykazały, że nowe leki nie powodują bezpośrednich działań niepożądanych (jak bóle głowy), nie miały też wpływu na rozwój dzieci.
– W projekcie uczestniczyło 50 pacjentów w wieku miedzy 6 a 17 lat. Zapotrzebowanie było tak duże, że rekrutację zamknęliśmy w ciągu 5 miesięcy! – mówi prof. Pokorska-Śpiewak.
Co ważne, nie było konieczności, aby dziecko leżało w szpitalu. Dzieci po wykonaniu badań dostawały lek, który przyjmowały w domu.
Kuracja stosowana w ramach badania trwała trzy miesiące. U większości dzieci już po miesiącu nie było wirusa. Dzieci były badane co miesiąc, a następnie po trzech miesiącach od zakończenia leczenia. Okazało się, że wszystkie 50 dzieci, które otrzymały leczenie, wyeliminowały wirusa.
– Muszę powiedzieć, że to jest jedyna choroba przewlekła, jaką znam, którą można w 100 proc. wyleczyć, przyjmując tabletki przez 2-3 miesiące – podkreśla prof. Maria Pokorska-Śpiewak.
Całą rozmowę z prof. Marią Pokorską-Śpiewak znajdziesz w serwisie NewsMed.
Czytaj też:
100 proc. dzieci wyleczonych z HCV. Rewelacyjne wyniki badania polskich naukowców