Najkrótszy dzień w roku, czyli tak zwane przesilenie zimowe, przypada tuż przed świętami. Tego dnia dzień jest najkrótszy, a ciemności zapadają bardzo szybko. Wielu z nas jeszcze jest w pracy lub na uczelni, gdy za oknem robi się ciemno. Wczesny zmrok nie nastraja nas optymistycznie i odbiera chęć do jakiejkolwiek aktywności. W grudniu jednak odbieramy to trochę inaczej – wszechobecne choinki i światełka rozpraszają nam mroki zimowych nocy.
Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?
Przesilenie zimowe przypada 21 lub 22 grudnia. Jest to moment, w którym Słońce wchodzi w zenit nad zwrotnikiem Koziorożca. W tym roku przesilenie wypada 21 grudnia w sobotę i to właśnie wtedy będziemy mieli najkrótszy dzień w roku.
Ile trwa najkrótszy dzień w roku?
Co ciekawe, długość dnia w ciągu roku może być różna w zależności od regionu kraju, w którym mieszkamy. Najszybciej Słońce wzejdzie na północy, a dokładniej na północnym-wschodzie w Suwałkach, co oznacza również, że najwcześniej tam zajdzie (o godz. 15:04). Najpóźniej Słońce wzejdzie w górach – najdłuższy dzień będzie w Zakopanem.
Co ciekawe, różnica pomiędzy regionami kraju jest spora i wynosi aż godzinę. Najkrócej Słońce widzimy na niebie 7 godzin i 10 minut, a najdłużej 8 godzin i 15 minut.
Czytaj też:
Polacy uwielbiają białe święta. Synoptycy IMGW mają dla nich złą wiadomośćCzytaj też:
Będzie dofinansowanie na ferie dla seniorów. To ponad 3 tys. zł