Nadciśnienie tętnicze ma w Polsce ok. 11 mln osób. A to właśnie choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju.
– Mimo że mamy bardzo dobre i skuteczne leki na nadciśnienie, to tylko niewielka grupa pacjentów ma dobrze kontrolowane ciśnienie. Taka sytuacja może być spowodowana wieloma przyczynami, jedną z nich są skomplikowane schematy leczenia, konieczność stosowania kilku leków krótko działających – mówi dla NewsMed prof. Piotr Dobrowolski z Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii.
Badanie prowadzone przez prof. Dobrowolskiego i prof. Aleksandra Prejbisza, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, ma sprawdzić skuteczność nowego schematu terapeutycznego. Pacjent miałby otrzymywać złożony preparat (trzy leki w jednej tabletce) zamiast tych samych leków, ale w postaci trzech tabletek.
– To bardzo ważne badanie w hipertensjologii, gdyż pokazujemy, że prosta zamiana schematu leczenia może przełożyć się na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nerkowych i rozwoju demencji – wyjaśnia prof. Dobrowolski.
Kardiolog podkreśla, że nawet jeżeli tylko u kilkunastu procent pacjentów dzięki nowej terapii udałoby się poprawić wyrównanie ciśnienia, to wyraźnie przełoży się to na spadek śmiertelności.
Jak dokładnie wygląda nowy schemat leczenia i na czym ma polega lepsza skuteczność? Dowiesz się z rozmowy z prof. Dobrowolskim w serwisie NewsMed.