W marcu 2024 roku polskie władze podjęły decyzję o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej. Dla Komisji Europejskiej był to jasny sygnał, że Polska podejmuje działania, których celem jest zakończenie procedury dotyczącej praworządności z art. 7 Traktatu o UE.
Wielki sukces Polki. Otrzymała ważne stanowisko w UE
W związku z tym, resort sprawiedliwości przeprowadził konkurs na polskiego reprezentanta w tym gremium. Wyłonionych zostało trzech kandydatów:
- Agnieszka Adamowicz z Prokuratury Okręgowej w Lublinie
- Grażyna Stronikowska z Prokuratury Krajowej
- Paweł Wąsik z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu
Grażyna Stronikowska w Prokuraturze Europejskiej. Kim jest?
Nazwiska prokuratorów trafiły do Rady UE, która podjęła ostateczną decyzję. Jak czytamy w komunikacie, na stanowisko została powołana Grażyna Stronikowska. W latach 2016-2022 sprawowała była ona członkiem Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w Brukseli.
W przeszłości była również związana z Departamentem do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.
Prokuratura Europejska – co to jest?
Prokuratura Europejska jest niezależnym organem Unii Europejskiej. Do obowiązków jego członków należy prowadzenie postępowań przygotowawczych, wnoszenie i popieranie oskarżeń oraz wytaczanie powództw przeciwko sprawcom przestępstw naruszających interesy finansowe UE. Chodzi przede wszystkim o sprawy dotyczące prania pieniędzy, korupcji, nadużyć finansowych oraz transgranicznych oszustw VAT-owskich.
Instytucja rozpoczęła działalność 1 czerwca 2021 roku. Jej powstanie było ściśle związane z utratą w 2018 roku przez państwa UE blisko 140 miliardów euro dochodów z VAT w wyniku transgranicznych oszustw finansowych. Wcześniej tego typu kwestiami zajmowały się wyłącznie poszczególne instytucje państw członkowskich.
Czytaj też:
Były minister z rządu PiS przed sądem. Został uznany za winnegoCzytaj też:
600 spraw do zbadania, zarzuty dla setek osób. Adam Bodnar przyspieszy rozliczenia PiS od nowego roku