„Za organizację wizyty duszpasterskiej odpowiedzialny jest miejscowy ksiądz proboszcz, chyba, że w danej diecezji zostały wydane jakieś szczególne rozporządzenia przez biskupa diecezjalnego. Konferencja Episkopatu Polski nie wydaje wytycznych dotyczących przeprowadzania wizyt duszpasterskich” – poinformowało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie przesłanym do redakcji „Wprost”.
Kolęda 2024/2025. To ogłoszenie może zaskoczyć. Chodzi o pieniądze z kolędy
Z tego względu w niektórych parafiach księża rozpoczynają wizyty duszpasterskie już w grudniu, a w innych po Nowym Roku. Różni się także formuła przeprowadzania kolędy. Na terenie części parafii kapłani chodzą od drzwi do drzwi, aby spróbować spotkać się ze wszystkimi wiernymi, a w innych odwiedzają tylko te osoby, które wypełnią specjalny formularz, wyrażając w ten sposób chęć przyjęcia księdza.
Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała wiernych, w jaki sposób odbędą się wizyty duszpasterskie. „W tym roku, po kolędzie przejdziemy tradycyjnie, pukając do wszystkich domów i mieszkań” – podano, a następnie wyszczególnione zostały konkretne ulice. Dodano także, że: „Lektorzy i ministranci, w celu ustalenia planu kolędy, przejdą po domach i mieszkaniach na wymienionych ulicach, w dniach od 9 do 13 grudnia, w godzinach wieczornych, pytając kto z mieszkańców chce przyjąć kolędę. Po takim rozeznaniu ustalimy plan kolędy”.
Na zakończenie został poruszony wątek finansowy, który często powraca w związku z tematem dotyczącym kolędy. „Z wizytą duszpasterską przychodzimy, aby modlić się, błogosławić i rozmawiać. Podczas wizyty nie zbieramy pieniędzy” – czytamy na Facebooku.
facebookCzytaj też:
Ksiądz z Warszawy otworzył kawiarnię, w której płaci się „co łaska”. Wcześniej robił imprezy pod mostemCzytaj też:
Papież Franciszek przestrzega. Przypomniał słowa Jana Pawła II