Skandal we wrocławskim pogotowiu. Prowadzili badania ginekologiczne młodych kobiet
Według doniesień portalu Onet dwaj ratownicy z Wrocławia wybierali młode pacjentki, które uznawali za atrakcyjne, i przeprowadzali u nich badania ginekologiczne. Takie działania były niezgodne z prawem oraz regulacjami dotyczącymi kompetencji ratowników medycznych.
„Dwaj ratownicy stwierdzili, że mogą badać ginekologicznie pacjentki. Tylko że oni wybierali sobie te pacjentki. Tylko młode, tylko fajne, takie, które im się spodobały. I robili to w ramach działań zespołu ratownictwa medycznego” – powiedziała osoba znająca kulisy sprawy.
Reakcja wrocławskiego pogotowia
Sprawa wyszła na jaw w grudniu zeszłego roku, gdy jedna z pacjentek zgłosiła się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Dyrektor Pogotowia Ratunkowego, Zbigniew Mlądzki, natychmiast zlecił wewnętrzną kontrolę oraz uzyskał opinię wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie medycyny ratunkowej.
Z uzyskanej opinii wynikało, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 22 czerwca 2023 r. ratownik medyczny nie może przeprowadzać badania ginekologicznego (z wyjątkiem kobiety ciężarnej) samodzielnie lub na zlecenie lekarza.
Pogotowie zgłosiło sprawę do prokuratury, podkreślając, że działania ratowników mogły stanowić przekroczenie uprawnień. W ramach wewnętrznej kontroli przeanalizowano karty z interwencji obu ratowników, co ujawniło kilkadziesiąt przypadków zaznaczonych badań ginekologicznych. Z jednym z ratowników rozwiązano już umowę, a sprawa drugiego jest nadal w toku.
Reakcja pacjentek i konsekwencje prawne
Jedna z poszkodowanych kobiet, która nagłośniła sprawę, w rozmowie z mediami podkreślała brak zgody na przeprowadzanie jakichkolwiek badań ginekologicznych. Jak stwierdziła, czuła się poniżona i wykorzystana. „Nie miałam świadomości, że takie badanie jest nielegalne” – powiedziała w rozmowie z Onetem.
Prokuratura prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień oraz naruszenia nietykalności cielesnej pacjentek. Wśród zarzutów mogą się znaleźć m.in. działania na szkodę pacjentek oraz narażenie ich na straty moralne.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 2023 roku
Według rozporządzenia ministra zdrowia z 22 czerwca 2023 roku ratownicy medyczni mają ściśle określone kompetencje. Zgodnie z przepisami badania ginekologiczne mogą być przeprowadzane jedynie przez lekarzy lub położne, a w szczególnych przypadkach – wyłącznie u kobiet ciężarnych w obecności lekarza.
Czytaj też:
Zmarł po interwencji polskiej policji. To, co zrobili funkcjonariusze, budzi grozęCzytaj też:
Prokuratura bada okoliczności śmierci Gabriela Seweryna. „Doszło do skandalicznej sytuacji”