Coraz więcej obcokrajowców wybiera Niemcy jako miejsce swojej przyszłości zawodowej i prywatnej.
Według danych Eurostatu, Niemcy wyprzedziły Polskę pod względem liczby ukraińskich uchodźców, przewyższając nasz kraj o ponad 150 tysięcy osób. W Niemczech przebywa obecnie ponad 1,14 miliona Ukraińców, co stanowi 27,2 procent wszystkich osób objętych tymczasową ochroną w UE.
Polska zajmuje drugie miejsce z liczbą 983 880 ukraińskich uchodźców, podczas gdy Czechy są na trzeciej pozycji z 379 tysiącami uchodźców.
Dlaczego Niemcy?
Od trzeciego kwartału 2023 roku nasila się migracja ukraińskich uchodźców do Niemiec. Niemiecki rynek pracy oferuje znacznie korzystniejsze warunki niż polski, co przyciąga coraz większą liczbę obcokrajowców.
Lepsze wynagrodzenia, rozbudowany system wsparcia socjalnego, możliwość nauki języka oraz pomoc finansowa to główne czynniki przyspieszające adaptację w Niemczech.
Obecnie w Polsce pracuje około 800 tysięcy Ukraińców, ale ich udział na rynku pracy maleje w porównaniu z innymi narodowościami. Większość z nich zajmuje stanowiska niewymagające wysokich kwalifikacji – podobnie jak w innych krajach Europy Zachodniej.
Jak zatrzymać Ukraińców w Polsce?
Polska stoi przed wyzwaniem demograficznym i musi podjąć kroki, by zatrzymać uchodźców w kraju. Kluczowe jest zapewnienie im ścieżek zawodowych zgodnych z ich wykształceniem oraz możliwość rozwoju i awansu.
– Dla wielu Ukraińców praca na stanowiskach zgodnych z ich doświadczeniem zawodowym oraz możliwość awansu są niezwykle istotne. Nie powinni być ograniczani do nisko płatnych stanowisk czy prac fizycznych, które nie wykorzystują ich pełnego potencjału – podkreśla Magda Dąbrowska, wiceprezeska Grupy Progres w rozmowie z WP Finanse.
Czytaj też:
Migranci z tego kraju podbijają rynek pracy na Podkarpaciu. Nie chodzi o UkraińcówCzytaj też:
Ukraina ostro o wypowiedziach Nawrockiego: Wywołały aplauz na Kremlu