Głos na obecnego prezydenta Warszawy zadeklarowało 35 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, z wynikiem 31 proc. Trzecią lokatę zajmuje Sławomir Mentzen, lider Konfederacji, którego poparcie wynosi 12 proc.
Poza podium znalazł się kandydat Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia, który uzyskał 6 proc. wskazań. Magdalena Biejat z Nowej Lewicy zdobyła 3 proc. poparcia. Pozostali kandydaci, tacy jak Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) i Adrian Zandberg (Razem), osiągnęli wynik na poziomie 2 proc.
Piotr Szumlewicz i Marek Woch nie zdobyli poparcia respondentów. 1 proc. ankietowanych zadeklarował chęć oddania głosu na innego kandydata. Z kolei 7 proc. badanych przyznało, że jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje, a 1 proc. odmówił odpowiedzi.
Deklarowana frekwencja wyborcza
Chęć udziału w wyborach prezydenckich zadeklarowało aż 89 proc. respondentów, co wskazuje na wysoki poziom mobilizacji społeczeństwa. Kolejne 5 proc. przyznało, że nie podjęło jeszcze decyzji, czy pojawi się przy urnach, natomiast 6 proc. zadeklarowało brak zamiaru uczestniczenia w głosowaniu. CBOS podkreśla, że wyniki dotyczą wyłącznie osób zdecydowanych na udział w wyborach.
Porównanie wyników z innymi badaniami
W niemal tym samym okresie, 7–9 stycznia, pracownia Opinia24 przeprowadziła badanie dla RMF FM. Według tego sondażu Rafał Trzaskowski również prowadził, uzyskując 29,8 proc. poparcia. Karol Nawrocki znalazł się na drugim miejscu z wynikiem 22,6 proc.
Sławomir Mentzen uplasował się na trzeciej pozycji, podobnie jak w badaniu CBOS. Wynik Trzaskowskiego w sondażu Opinia24 był niższy w porównaniu z wynikami CBOS, jednak analizy wskazują, że prezydent Warszawy nadal ma duże szanse na wygraną w drugiej turze.
Metodologia badań
Badanie CBOS zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. Wywiady realizowano metodą CATI (81,2 proc.) oraz CAWI (18,8 proc.). Sondaż Opinia24 dla RMF FM, również przeprowadzony na próbie liczącej 1000 osób, zapewnia możliwość porównania wyników obu badań, uwzględniając różnice w metodologii.
Kluczowe wnioski z sondaży
Oba badania wskazują na wyraźny podział elektoratu między dwoma głównymi kandydatami: Rafałem Trzaskowskim i Karolem Nawrockim. Trzecią siłę stanowi Sławomir Mentzen, który może liczyć na elektorat o bardziej radykalnych poglądach. Wyniki CBOS sugerują również niski poziom poparcia dla kandydatów mniejszych ugrupowań, takich jak Magdalena Biejat czy Adrian Zandberg, co wskazuje na ich ograniczone szanse w nadchodzących wyborach.
Możliwy scenariusz drugiej tury
Zarówno CBOS, jak i Opinia24 wskazują, że rywalizacja w drugiej turze prawdopodobnie rozegra się między Trzaskowskim a Nawrockim. Poparcie dla Trzaskowskiego jest obecnie wyższe, ale jego przewaga nie jest na tyle duża, by zapewnić mu wygraną w pierwszej turze. Analizy wskazują, że ostateczny wynik może zależeć od decyzji elektoratu Konfederacji oraz niezdecydowanych wyborców.
Jeszcze wczoraj do wyników sondaży wskazujących na topniejącą przewagę nad Karolem Nawrockim odniósł się sam Rafał Trzaskowski.
Do wyników sondażu odniósł się również sam zainteresowany.
— Mówiłem od samego początku o tym, że sondaże będą się wyrównywać — powiedział Rafał Trzaskowski dziennikarzom podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. — Mówiłem państwu, że ta walka będzie bardzo zacięta i że wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze.
Trzaskowski w rozmowie z dziennikarzami wyjaśnił, że w jego ocenie ma to związek z rosnącą rozpoznawalnością nowych kandydatów, którzy stanęli w szranki politycznej walki, w tym Karola Nawrockiego.
— To oczywiście nas dopinguje do jeszcze bardziej wytężonej pracy — stwierdził kandydat KO. — Przed nami prawie 5 miesięcy trudnej kampanii wyborczej. Tego się dokładnie spodziewaliśmy.
Czytaj też:
Polacy wybrali polityka roku. Sensacyjne wyniki sondażuCzytaj też:
„Niedyskrecje parlamentarne”. W PiS narasta chęć zemsty. „Aż się boję, co będzie, gdy wrócimy do rządzenia”