Polacy go ignorują, bo nie zdają sobie sprawy jak bardzo szkodzi. Szacuje się, że powoduje od 3 proc. do 14 proc. wszystkich nowotworów płuc w Polsce.
Jest często spotykany w glebie i skałach wokół fundamentów domów. Promieniotwórczy gaz wręcz wślizguje się do najniższych poziomów naszych domów. Ponieważ Polacy w żaden sposób nie są tego świadomi, więc radon jest dla nas tym większym zagrożeniem.
Radon to najcięższy gaz spośród wszystkich dotąd odkrytych przez człowieka. Jest dziewięć razy razy cięższy od powietrza. Powstaje naturalnie gdy pierwiastki radioaktywne takie jak uran, tor lub rad ulegają rozpadowi promieniotwórczemu w skałach, glebie i wodach gruntowych. Nie dajmy się zwieść, że nas to nie dotyczy. Dotyczy. Uran jest wszechobecny w skorupie ziemskiej. Rad-226 i radon-222 są obecne w prawie wszystkich skałach, glebie i wodzie.
Jak i którędy radon wciska się do domów i mieszkań?
Miejsca, w których dochodzi do pęknięć w konstrukcji budynku, a które bardzo ułatwiają radonowi robotę to:
- otwarte studzienki, zwłaszcza te bez pokrywy,
- odpływy podłogowe, zwłaszcza te bez syfonu,
- podłogi i ściany, zwłaszcza te bez uszczelnionych połączeń pomiędzy ścianą fundamentową a podłogą,
- odsłonięta gleba pod budynkiem bez plastikowej membrany z uszczelnionymi krawędziami,
- puste przestrzenie w konstrukcji ścian, czyli drobne pęknięcia w ścianach.
Jak się ustrzec konsekwencji?
Każdy polski dom może mieć problem z radonem – zarówno nowe, jaki i stare budynki, domy dobrze uszczelnione i pełne przeciągów oraz domy z piwnicami lub bez. Czasami radon dostaje się do domu przez wodę ze studni. W niektórych domach radon wydzielają też materiały budowlane.
Poziom radonu można zmniejszyć na wiele sposobów, od uszczelnienia fundamentów, przez systemy wentylacyjne, pompy zapewniające ciśnienie w otoczeniu fundamentów aż do systemów drenażowych. Więcej o tym jak zmierzyć poziom promieniotwórczego gazu i jak się sukcesywnie pozbywać radonu z domu na portalu Infotuba.pl.