Z ustawy o CBA wynika, że ABW utraci możliwość rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw korupcji osób pełniących funkcje publiczne, jeśli może to godzić w bezpieczeństwo państwa.
W ocenie Agencji, takie odebranie kompetencji ABW nie gwarantuje skutecznej walki z tą patologią i może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo państwa - poinformowała PAP w środę w oświadczeniu rzecznik prasowy ABW ppłk Magdalena Stańczyk.
ABW prosi o podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o ABW i Agencji Wywiadu i przywrócenie możliwości ścigania korupcji. Agencja przypomina, że inne służby - np. policja, czy straż graniczna - będą mogły zajmować się takimi sprawami. W ocenie ABW, "specyfika rozpoznawania i ścigania przestępstw korupcyjnych wskazuje bowiem, iż tego typu zadania może, a nawet powinno, realizować wiele współpracujących ze sobą instytucji".
Agencja zwraca też uwagę, że posiada wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrę oraz dysponuje odpowiednimi środkami do zwalczania korupcji oraz skutecznie działa na tym polu.
"Z najnowszych spraw wymienić można grudniowe zatrzymanie przez ABW wicemarszałka województwa śląskiego oraz osób pełniących kierownicze funkcje w śląskich placówkach służby zdrowia" - przypomina rzecznik ABW. "Również w tym miesiącu został skierowany do sądu akt oskarżenia przeciwko urzędniczce Ministerstwa Zdrowia, wobec której ABW dokonała kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej" - zaznacza ppłk Stańczyk.
W ocenie Agencji pozbawienie jej uprawnień do ścigania przestępstw korupcyjnych może doprowadzić do rozszerzenia tej patologii, co w konsekwencji może mieć negatywne skutki dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa.
pap, ss