Piotr Czerwiński, generał i były dowódca V zmiany Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, był pierwszym zastępcą ministra obrony narodowej od 29 listopada.
Po ogłoszeniu nominacji Czerwińskiego, b. szef MON Aleksander Szczygło ujawnił, że Żandarmeria Wojskowa prowadzi dwa postępowania w jego sprawie. Wystąpił też do Julii Pitery z wnioskiem o "zbadanie zarzutów" kierowanych pod adresem wiceministra obrony.
Nazwisko Czerwińskiego pojawiało się w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów. Jak podkreślała prokuratura, nie ma on postawionych zarzutów, ale jest materiał dowodowy wskazujący na ewentualną możliwość przekroczenia przez niego uprawnień dowódczych poprzez przyjęcie korzyści majątkowej w latach 2003-2004.
Na początku grudnia ubiegłego roku Klich powiedział, że sprawa może mieć swoje uzasadnienie, ale "może też być sprawą sfingowaną dla uzyskania efektu politycznego". Szef MON dodał, że "sprawa ministra Czerwińskiego nie jest sprawą odosobnioną".
"Docierają do moich uszu coraz to nowe informacje, jakie mogło być tło dla postępowań w stosunku do kilku innych wysokich oficerów. Chodziło o posługiwanie się instrumentami państwa prawa, by uzyskać efekty natury politycznej. Chodziło o to, by wytworzyć taką atmosferę, by oni sami zrezygnowali z zajmowanego stanowiska, albo też byłby powód, żeby ich z tego stanowiska odwołać" - mówił szef resortu obrony. Klich polecił dyrektorowi Departamentu Kontroli MON zbadanie działań żandarmerii w prowadzonych przez nią śledztwach wobec wysokich rangą oficerów.
Szczygło uznał wypowiedź Klicha za "niegodne insynuacje" oraz za "podważanie sprawności działania Żandarmerii Wojskowej i prokuratury w celu ochrony niewłaściwego zachowania niektórych wyższych oficerów". "Takim postępowaniem daje pan sygnał (...) innym w wojsku, żeby nie przejmowali się przepisami prawa" - zarzucił.
B. minister obrony narodowej poinformował też, że z powodu trwających postępowań zablokował nominację Czerwińskiego na dowódcę IX zmiany polskiego kontyngentu w Iraku, a wcześniej odwołał go z funkcji dowódcy 1. Dywizji Zmechanizowanej - wtedy Czerwiński odszedł w stan spoczynku.
Z kolei Klich mówił wcześniej, że przed powołaniem Czerwińskiego sprawdził jego dossier i nie znalazł nic, co by to uniemożliwiało.
Czerwiński po ukończeniu w 1978 roku Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu, służył w Pułku Czołgów w Lidzbarku Warmińskim, dwa lata później objął stanowisko dowódcy kompanii czołgów w Morągu. Po niespełna trzech latach został szefem Sztabu Batalionu Czołgów stacjonującego w tym mieście.
W 1984 r. został wyznaczony na stanowisko Oficera Operacyjnego sztabu 15. Dywizji w Olsztynie. W latach 1985-1987 studiował w Akademii Pancernej im. Malinowskiego w Moskwie. Następnie objął stanowisko zastępcy dowódcy 28. Pułku Czołgów w Czarnym. Po dwóch latach został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Pułku Zmechanizowanego w Braniewie.
W latach 1991-1992 pełnił służbę jako dowódca 36. Pułku Zmechanizowanego w Trzebiatowie. Brał czynny udział w przeformowaniu tego pułku w 3. Brygadę Pancerną, której został dowódcą. W 1994 roku dowodzona przez niego brygada została zrestrukturyzowana, dostosowana do współdziałania z siłami NATO i zmieniła nazwę na 36. Brygadę Zmechanizowaną.
W 1996 roku płk Czerwiński został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Po dwóch latach objął stanowisko szefa szkolenia w tej dywizji i brał udział w tworzeniu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód z siedzibą w Szczecinie. W 2000 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej.
15 sierpnia 2003 r. został awansowany do stopnia generała brygady. Od stycznia do lipca 2004 r. był zastępcą dowódcy Międzynarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku, gdy dywizją dowodził gen. Mieczysław Bieniek. Po powrocie do kraju awansowany do stopnia generała dywizji. Od sierpnia 2004 r. dowodził 1. Warszawską Dywizją Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki.
Po powrocie w lutym 2006 r. do kraju gen. Czerwiński był na nowo dowódcą 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.
pap, ss