Podczas spotkania w Warszawie szef rządu wraz z przedstawicielami poszczególnych miast przedstawili harmonogram prac przygotowawczych do mistrzostw oraz makiety obiektów, na których rozgrywane będą mecze Euro-2012. Donald Tusk poinformował także o powołaniu Komitetu Organizacyjnego, którego przewodniczącym będzie premier.
"Intencją środowego spotkania nie było uspokajanie nikogo, chciałbym abyśmy byli w jak najwyższym napięciu, bowiem mistrzostwa Europy są wyzwaniem na wielką skalę. Napomnienie ze strony UEFA jest pomocą, a nie kłopotem" - mówił Tusk o niedawnej ocenie władze europejskiej federacji, która zwróciła uwagę na "poślizg" w przygotowaniach Polski i Ukrainy do Euro-2012.
W skład komitetu weszli też m.in. wicepremierzy Waldemar Pawlak i Grzegorz Schetyna, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki, prezydenci czterech miast (Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia), przedstawiciel PZPN oraz przewodniczący wszystkich klubów parlamentarnych. Sekretarzem Komitetu został Tomasz Arabski.
"Jeśli UEFA zgodzi się z naszą inicjatywą, aby spotkania rozgrywane były nie w czterech, a w sześciu miastach (dodatkowo w Krakowie i Chorzowie - PAP), wtedy w komitecie znajdą się także prezydenci Krakowa, Chorzowa i Katowic" - zapewnił premier Tusk. Zapowiedział, że Komitet Organizacyjny będzie się spotykał regularnie, co najmniej raz na kwartał.
Premier określił wysokość dofinansowania na około 1/3 całości kosztów, co oznacza, że Poznań i Wrocław otrzymają na ten cel po ok. 110 mln zł, a Gdańsk ok. 144 mln zł.
"Dofinansowanie będzie wynosiło około tysiąc euro na jedno krzesełko. Liczba miejsc na poszczególnych stadionach została zgłoszona w aplikacjach, kiedy Polska jeszcze starała się o Euro- 2012. Stadion Narodowy w Warszawie w całości będzie finansowany z budżetu" - powiedział Donald Tusk.
Mirosław Drzewiecki poinformował, że zakończenie budowy (lub modernizacji) stadionów nastąpi zgodnie z przyjętym harmonogramem prac: w Poznaniu w połowie 2010 r., w Gdańsku i Wrocławiu na koniec 2010 r., zaś w Warszawie w czerwcu 2011 r.
O poszczególnych projektach mówili prezydenci poszczególnych miast - Gdańska Paweł Adamowicz, Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Janusz Rajewski i minister Drzewiecki - o stołecznym obiekcie.
Prezydent Adamowicz przyznał, że po mistrzostwach gospodarzem "Baltic Arena" będzie Lechia Gdańsk, ale z obiektu będą mogły korzystać też inne kluby. Dodał również, iż nazwa stadionu zostanie skomercjalizowana.
Podczas środowego spotkania w Kancelarii Prezesa RM minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki ogłosił, że mianowany został prezes spółki PL 2012, odpowiedzialnej za przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy 2012 w Polsce. Stanowisko to obejmie Marcin Herra. Siedzibą spółki będzie Centrum Olimpijskie w Warszawie.
Herra (urodzony w 1974 roku) ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego uzyskując tytuł magistra, odbył też studia MBA. Od wielu lat zasiadał we władzach Grupy Lotos i spółek zależnych, m.in. jako dyrektor pionu rozwoju i operacyjnego, a także prezes zarządu spółki. Ostatnio pełnił funkcję prokurenta Grupy Lotos S.A.pap, ss