"Prezes Urbański zadeklarował chęć dalszej współpracy z Małgorzatą Raczyńską", a rozmowy na temat "formuły tej współpracy" już się rozpoczęły - informuje TVP, ale nie zdradza, na czym współpraca miałaby polegać.
Urbański zapowiada też, że spór sądowy, jaki TVP toczy z "Dziennikiem" za artykuły "szkalujące telewizję publiczną i jej pracowników", zostanie poszerzony o "nowe aspekty" czyli piątkowy artykuł "Dziennika", w którym napisano, że "TVP słono zapłaci za odejście Małgorzaty Raczyńskiej".
"Dziennik" napisał, że w listopadzie 2007 r. po przegranych przez PiS wyborach parlamentarnych Urbański zmienił kontrakt Raczyńskiej, dzięki czemu zwolniona dyrektor może otrzymać 432 tys. zł brutto.
"Gazeta ta po raz kolejny opublikowała niepotwierdzone informacje na temat wysokości odprawy dyrektor Raczyńskiej, w rażący sposób wprowadzając w błąd opinię publiczną" - oświadczył Urbański.
W piątkowym komunikacie TVP poinformowała, że Urbański "złożył Raczyńskiej podziękowania" i podkreślił, iż Jedynka pod jej kierownictwem "utrzymała pozycję pierwszej anteny w kraju, co potwierdzają stabilne wyniki oglądalności: 25,5 proc. udziałów w rynku widowni, przy 15,2 proc. udziałów TVN i 14,7 proc. Polsatu (TNS OBOP, luty 2008)".
"W coraz bardziej wymagającym otoczeniu konkurencyjnym było to zadanie niezwykle trudne, które udało się zrealizować dzięki inwencji i pracowitości dyrektor Raczyńskiej" - stwierdził Urbański w komunikacie prasowym. Dodał, że "zarząd TVP wysoko ocenia osobiste zaangażowanie, entuzjazm i ogromny wysiłek włożony przez dyrektor Raczyńską w kierowanie Jedynką".
Nowego dyrektora TVP1 na razie nie wyłoniono; nieoficjalnie wiadomo, że propozycję objęcia fotela po Raczyńskiej otrzymała dotychczasowa szefowa telewizyjnych "Wiadomości" Dorota Macieja. Media informowały też, że pierwszym zastępcą TVP1 ma zostać Anita Gargas - dotąd p.o. szef publicystyki w TVP1.
Raczyńska została dyrektorem TVP1 w czerwcu 2006 r., wcześniej była zastępcą kierownika redakcji publicystyki TVP1. Jak pisał m.in. "Dziennik" "zatrudnienie Raczyńskiej było jedynym personalnym warunkiem, który Jarosław Kaczyński postawił Bronisławowi Wildsteinowi przed jego nominacją na szefa telewizji".
Już jesienią 2006 roku media informowały o zamiarze zwolnienia Raczyńskiej przez Wildsteina. Wówczas Raczyńska poszła na około półroczne zwolnienie lekarskie. Zaprzeczała potem, by była to "ucieczka przed wyrzuceniem z pracy". Do TVP wróciła w marcu 2007 r. po odwołaniu Wildsteina i objęciu fotela prezesa przez Andrzeja Urbańskiego.
Media spekulują, że odwołanie Raczyńskiej ma być ukłonem w stronę PO, który miałby pozwolić Andrzejowi Urbańskiemu dłużej zachować fotel prezesa TVP.
pap, ss