W poniedziałek rano w radiu TOK FM Kwaśniewski ocenił, że lider socjalistów premier Jose Luis Rodriguez Zapatero był do tej pory niedoceniany, a wynik wyborów pokazuje, że Hiszpania jest już krajem silnie zmodernizowanym.
"Połowa społeczeństwa akceptuje radykalne rozwiązania światopoglądowe i obyczajowe, proponowane przez socjalistów. Gospodarczo kraj jest w dobrym stanie i realizuje dosyć niezależną politykę międzynarodową" - mówił Kwaśniewski.
"Przykład Zapatero i hiszpańskiej partii socjalistycznej jest ważny dla współczesnej Europy, bo przez całe lata, zwłaszcza po zakończeniu zimnej wojny, mieliśmy do czynienia ze zbliżaniem się programów politycznych lewicy i prawicy. Coraz trudniej było odróżnić lewicę od prawicy, liberałów od socjaldemokratów, chadeków od socjaldemokratów" - wyliczał były prezydent.
"Stawiam tezę, że ten element światopoglądowy będzie odgrywał przez najbliższe 10-15 lat bardzo istotną rolę w Europie i na świecie. Po tym będziemy odróżniać partie polityczne - mniej się będą różnić w dziedzinie gospodarczej, a bardziej - właśnie w światopoglądowej" - zaznaczył Kwaśniewski.
Hiszpańskie MSW podało, po przeliczeniu 99,7 proc. głosów, że rządząca od 2004 roku w Hiszpanii partia socjalistyczna (PSOE) premiera Zapatero wygrała niedzielne wybory parlamentarne zdobywając 43,7 proc. głosów; opozycyjna, konserwatywna Partia Ludowa (PP) zdobyła 40,1 proc. głosów. PSOE zapewniła sobie 169 miejsc w 350-osobowym Kongresie Deputowanych - niższej izbie Kortezów, czyli o 5 więcej niż w poprzednich wyborach.
Nawiązując do opublikowanego w poniedziałkowym "Dzienniku" sondażu, zgodnie z którym najlepszym szefem SLD byłby - zdaniem respondentów - Włodzimierz Cimoszewicz, Kwaśniewski zauważył, że polityk ten odżegnuje się od wszelkiej pracy partyjnej.
"Wojciech Olejniczak (w sondażu zajął drugie miejsce - PAP) jako szef SLD powinien walczyć o kontynuowanie tego przywództwa. Zachęcałbym SLD, aby bardziej niż personaliami zajęło się kwestiami programu i oferty dla polskiego wyborcy. Niskie notowania SLD wynikają z faktu, że jest nieczytelny. SLD musi pokazać projekt - być może powinien on sięgać po różnego rodzaju decyzje z dziedziny światopoglądowej i obyczajowej i dokończyć emancypację różnych grup społecznych w Polsce" - ocenił Kwaśniewski.
Zapytany o doniesienia o możliwym rozpadzie współpracy SLD z Partią Demokratyczną w ramach koalicji Lewicy i Demokratów, Kwaśniewski przyznał, że demokraci to nie jest mocny sojusznik. "Ja bym nie rezygnował tak łatwo z żadnego sojusznika. Przy wynikach sondaży rzędu 13 proc. nie ma co się dzielić, tu się trzeba raczej łączyć" - uznał były lider lewicy.
ab, pap