Dolniak powiedział we wtorek dziennikarzom w Sejmie, że w tej sprawie jest gotowych dziewięć (na dwanaście) ekspertyz przygotowanych przez konstytucjonalistów. Ekspertyzy zostały zlecone przez marszałka Sejmu i Kancelarię Premiera.
Prezydencki projekt ustawy ratyfikacyjnej przewiduje, że w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów Traktatu Lizbońskiego dotyczących kompromisu z Joaniny i protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych konieczna jest zgoda prezydenta, rządu i parlamentu.
Jak dodał poseł PO, według opinii konstytucjonalistów, w projekcie prezydenckim sprzeczne z ustawą zasadniczą są m.in. zapisy o konieczności uzyskania konsensusu prezydenta, rządu oraz Sejmu i Senatu w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów Traktatu Lizbońskiego dotyczących kompromisu z Joaniny, protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych.
Zdaniem Dolniaka, opinie konstytucjonalistów dają PiS okazję, "aby cofnąć się o krok, by powrócić do stołu rozmów". "Jesteśmy tak blisko porozumienia, że tylko brak dobrej woli może odsunąć PiS od potrzeby uzgodnienia wspólnego stanowiska" - podkreślił.
"Nie wykopujemy kolejnych rowów, liczymy na kompromis, ale druga strona również musi mieć w sobie taką determinację. Czekamy na krok ze strony PiS. Z naszej strony jest wola daleko posuniętego kompromisu, ale pod jednym warunkiem - nie zgodzimy się na zapisy, które będą budziły obawy o ich konstytucyjność" - powiedział Dolniak.
Jak dodał, oba projekty ustawy ratyfikacyjnej - rządowy i prezydencki - trafiły do komisji spraw zagranicznych i UE, gdzie zostanie wyłoniona podkomisja, która zajmie się ostatecznym rozwiązaniem tej kwestii.
pap, ss