Obywatelski wniosek o referendum ogólnokrajowe musi mieć poparcie co najmniej 500 tys. osób mających prawo udziału w nim.
Krupa i Tomczak, którzy należą do frakcji Niepodległość/ Demokracja w Parlamencie Europejskim, apelowali do słuchaczy o podpisywanie się pod wnioskiem o referendum oraz zachęcanie do tego przyjaciół i znajomych.
"Pragniemy jak najszybciej zakończyć zbieranie pół miliona podpisów i przedłożyć je Sejmowi Rzeczpospolitej Polskiej. Złożenie będzie miało znaczenie nie tylko prawne, ale będzie wyrazem woli Polaków, którzy chcą żyć w wolnej Polsce, w której organy państwa szanują prawo narodu do decydowania o jego przyszłości" - mówiła Krupa.
Eurodeputowani podziękowali "wszystkim, którzy w ostatnim czasie przyczynili się do przełamania zmowy milczenia wokół prawdziwego znaczenia Traktatu z Lizbony, zwłaszcza Radiu Maryja, Telewizji Trwam i +Naszemu Dziennikowi+".
Akcja zbierania podpisów w sprawie referendum została zainicjowana 17 lutego w Kaliszu podczas spotkania z udziałem kilku tysięcy osób, które odpowiedziały na komunikaty ogłaszane w Radiu Maryja.
Komitet na Rzecz Referendum w sprawie Ratyfikacji Traktatu z Lizbony, oprócz inicjatorów przedsięwzięcia Krupy i Tomczaka, współtworzą eurodeputowani oraz obecni i byli parlamentarzyści m.in. Anna Sobcka, Gabriela Masłowska, Zdzisław Pupa, Czesław Ryszka, Zygmunt Wrzodak i Jan Łopuszański.
W zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum zaangażowane są koła i bura Rodziny Radia Maryja.
pap, ss