Nabór na kursy Uniwersytetu Otwartego rozpoczyna się w wakacje. Pierwsze zajęcia odbędą się na jesieni. Przyjmowane będą osoby od 18 roku życia, niezależnie od stopnia wykształcenia. Zgłaszać się mogą uczniowie, studenci, osoby aktywne zawodowo i te, które są już na emeryturze. Kursy będą płatne.
"Zajęcia będą się odbywały w ramach jednego z sześciu bloków tematycznych: kultura i sztuka, język i narody, człowiek i społeczeństwo, biznes, gospodarka i prawo, nauka i technika oraz człowiek i środowisko. Tematyka prowadzonych zajęć będzie dostosowana do potrzeb i możliwości słuchaczy, a także wymagań rynku pracy" - napisała Korzekwa w przesłanym PAP komunikacie.
Kursy będą miały charakter interdyscyplinarny. Będą prowadzone przez wykładowców z kilku wydziałów. Np. w ramach bloku kultura i sztuka, słuchacze poznają najsławniejszych malarzy świata, rolę muzyki w kulturze polskiej, sztukę współczesną i kulturalne oblicze współczesnej i dawnej Warszawy.
"W ramach bloku nauka i technika zostaną poprowadzone m.in. kursy dotyczące rozwiązań technicznych, które zmieniły świat, teorii gier w praktyce czy wyładowaniom atmosferycznym i ich konsekwencjom dla środowiska" - dodała rzeczniczka.
Kursy będą prowadzone w trybie dziennym, zaocznym i wieczorowym, w formie wykładów, seminariów, konwersatoriów oraz warsztatów, a także wyjazdów studyjnych. Każdy słuchacz Uniwersytetu Otwartego otrzyma na zakończenie kursu świadectwo uczestnictwa lub, po zdaniu egzaminów końcowych, również certyfikat znajomości tematyki poruszanej podczas kursów.
"Uniwersytet Otwarty będzie oferował również studia podyplomowe (dla osób z tytułem magistra) z zakresu edukacji otwartej. Studia będą przygotowywać specjalistów, którzy w przyszłości sami mogą zajmować się kształceniem ustawicznym w swoim środowisku lokalnym. Celem UO jest również prowadzenie badań naukowych poświęconych kształceniu ustawicznemu, a także stworzenie ogólnopolskiego centrum edukacji otwartej" - poinformowała Korzekwa.
pap, ss