Według dotychczasowych informacji, w myśl noweli wyższe stanowiska państwowe wejdą do służby cywilnej - nie będzie na nie obowiązkowych konkursów, tylko otwarty nabór spośród członków korpusu służby cywilnej.
Do wyższych stanowisk w służbie cywilnej w projekcie zaliczono, poza dyrektorami generalnymi urzędów, m.in. kierowników departamentów (lub równorzędnych komórek).
Nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej ma przeprowadzać co najmniej 5-osobowy zespół. Informacja o wolnym stanowisku ukazywać ma się w siedzibie urzędu oferującego pracę oraz w internecie. Jawny ma być też wynik naboru.
Zlikwidowany ma zostać Państwowy Zasób Kadrowy. Nadzór nad Służbą Cywilną ma sprawować jej szef, podlegający bezpośrednio premierowi i przez niego powoływany.
Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych m.in. w: Kancelarii Premiera, ministerstwach, komendach policji, straży pożarnej oraz urzędach wojewódzkich.
Rozwiązania, które proponuje PO, odnoszą się do zmian jakie wprowadził poprzedni Sejm. W 2006 r. zlikwidowane zostały stanowisko szefa Służby Cywilnej, Urząd i Rada Służby Cywilnej.
Obecnie nie ma, jak poprzednio, konkursów na wyższe stanowiska w administracji państwowej - powstał za to Państwowy Zasób Kadrowy, skupiający osoby mogące zająć takie stanowiska. Niedawno umożliwiono też wejście do zasobu kadrowego wszystkim osobom posiadającym stopień doktora.
Rząd zajmie się też m.in. nowelizacją ustawy Prawo bankowe oraz koncepcją programową uczestnictwa Polski w EXPO 2010 w Szanghaju.
pap, ss