Respondenci byli również pytani jak oceniają pracę prezydenta i Sejmu. Ponad połowa (56 proc.) źle oceniło pracę prezydenta Lecha Kaczyńskiego (spadek o 2 pkt. proc.), a 27 proc. - dobrze (spadek o 4 pkt. proc.).
Ponad dwie trzecie ankietowanych negatywnie oceniło prace Sejmu (69 proc., wzrost o 5 pkt. proc.), odmiennego zdania jest 18 proc. respondentów (spadek o 5 pkt. proc.).
Ankietowani byli pytani także o ocenę zawetowania przez prezydenta nowelizacji ustawy medialnej. Według 40 proc. respondentów źle się stało, że prezydent zawetował tę ustawę, przeciwnego zdania jest 37 proc. pytanych, a blisko co czwarty (23 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.
Prezydent Lech Kaczyński zawetował w ubiegły piątek nowelę ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa Platformy Obywatelskiej. Odrzucenie w Sejmie weta prezydenta wymaga większości 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Od decyzji klubu Lewicy - który zapowiada, że w tej sprawie wstrzyma się od głosu - będzie zależeć, czy weto prezydenta będzie utrzymane.
Respondenci odpowiedzieli również na pytanie, na ile ważne jest osądzenie osób, które prowadziły działania przeciwko opozycji antykomunistycznej w latach 1968-89 (pacyfikacje buntów studenckich i robotniczych, wprowadzenie stanu wojennego, zabójstwa opozycjonistów).
Prawie dwie trzecie Polaków (59 proc.) uważa, że jest to ważne lub bardzo ważne (odpowiednio 38 i 21 proc.). Według co piątego respondenta jest to sprawa mało ważna lub zupełnie nieważna (odpowiednio 17 i 3 proc.). Natomiast 13 proc. pytanych jest przeciwnych osądzeniu tych osób.
SMG/KRC zrealizował sondaż telefoniczny w dniach 16-18 maja na grupie ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1013 osób powyżej 18. roku życia.pap, ss