Szanse na wejście do parlamentu miałyby PSL i SLD, które w sondażu uzyskały po 6 proc. poparcia, oraz Partia Demokratyczna - z 5 proc. poparciem.
Tylko 30 proc. badanych przez TNS OBOP deklarowało, że gdyby wybory miały się odbyć w najbliższą niedzielę, to na pewno wzięliby w niuch udział; przed miesiącem - 32 proc.
Sondaż TNS OBOP przeprowadzony był od 8 do 12 maja na reprezentatywnej, losowej 951-osobowej próbie dorosłych Polaków.
Wśród ogółu ankietowanych, którzy zapowiedzieli zamiar wzięcia udziału w wyborach, sprecyzowanych preferencji nie miało 14 proc. osób.
W porównaniu do sondażu kwietniowego notowania PO spadły o 1 punkt procentowy, a PiS - pogorszyły się o 3 punkty procentowe. Poparcie dla PSL utrzymuje się na tym samym poziomie. Ponadto przed miesiącem TNS OBOP nie badał poparcia dla samego SLD; pytał o całą koalicję Lewicy i Demokratów (SLD, SdPl, UP, PD). LiD uzyskał wówczas 8 proc.
Gotowość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w maju w sposób zdecydowany 30 proc. badanych, a 31 proc. "raczej by zagłosowała". 21 proc. ankietowanych w zdecydowany sposób odmówiła głosowania, natomiast 14 proc. raczej nie poszłaby do urny. Natomiast 4 proc. respondentów nie wiedziało, czy wzięłoby udział w wyborach.
Sondaż TNS OBOP przeprowadzony był od 8 do 12 maja na reprezentatywnej, losowej 951-osobowej próbie dorosłych Polaków. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 483 osób - tyle liczyła grupa badanych deklarujących udział w wyborach oraz mających sprecyzowane preferencje wyborcze.pap, ss