Wcześniej marszałek na spotkaniu z młodymi parlamentarzystami podkreślił, że organizowanie obrad przez młodzież uczy kształtowania postaw uczestnictwa w demokracji. "Uczestnictwo w demokracji jest podstawą do tego, aby marzyć, aby ta demokracja była lepsza, ładniejsza, sympatyczniejsza, mądrzejsza" - powiedział Komorowski.
"Widzę tu wielu przyszłych posłów dorosłego Sejmu i być może również ministrów rządzących, bo jesteście młodymi ludźmi którzy chcą być aktywni, którzy chcą mieć coś do powiedzenia" - zwróciła się do młodzieży minister edukacji Katarzyna Hall.
Obrady prowadzili marszałkowie wybrani podczas posiedzeń komisji Sejmu Dzieci i Młodzieży: Orest Ochocki z gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim, Sebastian Ottenbreit z liceum we Wrocławiu i Daniel Milewski z liceum z Mińsku Mazowieckim. Na posiedzeniach komisji młodzi parlamentarzyści przygotowali również m.in. zapytania poselskie i projekty uchwał.
Żeby zdobyć mandat posła trzeba było napisać pracę na jeden z wybranych tematów: "Poseł w wybranym okresie historycznym i współcześnie", "Kryteria, które powinien spełniać kandydat na posła", "Twoje wystąpienie poselskie w sprawie dla Ciebie najważniejszej". Autorzy najlepszych prac wzięli udział w obradach.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z przyjęcia w Sejmie. Politycy chętnie z nimi rozmawiali, fotografowali się i rozdawali autografy. Kluby parlamentarne starały się zaskarbić sobie sympatię młodych ludzi, rozdając rozmaite gadżety. W kuluarach uwagę przyciągała duża pluszowa kaczka-maskotka posłów PiS, z którą dzieci robiły sobie zdjęcia.
Podczas niedzielnych obrad młodzi posłowie dyskutowali m.in. o wyrównywaniu szans dzieci z obszarów miejskich i wiejskich. Pytali przedstawicieli rządu o stan przygotowań Polski do Euro 2012 oraz o budowę autostrad w Polsce. Tegoroczni maturzyści zwracali uwagę na to, że w egzaminie dojrzałości znalazły się błędy i pytali minister Hall, co zamierza zrobić, by podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłym roku.
Sejm Dzieci i Młodzieży przyjął uchwałę o uhonorowaniu pamięci Ireny Sendler i współpracowników Rady Pomocy Żydom - Żegota z Referatu Dziecięcego. Irena Sendler, która podczas okupacji uratowała z getta warszawskiego 2,5 tys. żydowskich dzieci, zmarła 12 maja w Warszawie w wieku 98 lat. W niedzielę jej życiorys przybliżyła młodzieży Elżbieta Ficowska, jedna z uratowanych przez nią z getta.
Sejm Dzieci i Młodzieży, który od 1994 r. zbiera się w Dzień Dziecka, to nieformalny polski parlament, w którym zasiada młodzież z gimnazjów i szkół średnich. Są to autorzy najlepszych pisemnych prac na tematy związane z sesją. Liczba mandatów przypadająca na poszczególne województwa jest proporcjonalna do liczby uczniów z danego regionu. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Młodzieżowe parlamenty działają także we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii oraz Czechach.pap, em