Rosyjski dziennik "RBK-daily", powołując się na szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego podał we wtorek, że Polska gotowa jest przyznać Rosji prawo do stałego monitorowania obiektów tarczy antyrakietowej.
Paszkowski podkreślił, że jeśli chodzi o stałą obecność inspektorów, to ze względu na zaszłości historyczne, taka opcja nie może być rozważana.
"Można rozważyć inne formy regularnych dostępów inspekcyjnych do bazy, łącznie z ewentualnym wykorzystaniem telewizji przemysłowej" - podkreślił rzecznik MSZ.
Rosja domaga się stałej obecności swoich oficerów w projektowanych bazach amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach. Strona polska określa to żądanie jako "idące zbyt daleko".
"RBK-daily" przekazuje również, że polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie tarczy wkroczyły w fazę końcową. Powołując się na "źródło w polskich kołach dyplomatycznych" pisze, że jeśli nie dojdzie do instalacji elementów tarczy w Polsce, rząd będzie mógł przedstawić to jako jeszcze jeden gest dobrej woli w relacjach z Moskwą.
"Prowadzimy rozmowy z Amerykanami, cały czas z nimi negocjujemy. To nie jest tak, że my chcemy jakiś gest w kierunku Moskwy wykonać. Te nasze rozmowy mają dać satysfakcjonujące osiągnięcie dla obydwu stron" - podkreślił Paszkowski.
Rzecznik nie chciał mówić o ewentualnej dacie zakończenia rozmów z Amerykanami. "Termin jest nieokreślony. Tak jak mówi minister Sikorski, negocjacje zakończą się wtedy, kiedy obie strony dochodzą do porozumienia" - zaznaczył.
Dodał, że przegląd polskich sił zbrojnych pod kątem potrzeb modernizacyjnych powinien się zakończyć do końca lipca.
Elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej miałyby się znaleźć w Polsce (baza 10 rakiet przechwytujących) oraz Czechach (radar naprowadzający). Polska chce, by ewentualnej zgodzie na umieszczenie na naszym terytorium bazy będącej częścią systemu obrony przed rakietami balistycznymi, towarzyszyła amerykańska pomoc i wzmocnienie polskiej armii, zwłaszcza obrony powietrznej. Strona polska jest zainteresowana szczególnie zestawami obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu Patriot PAC-3, THAAD lub AMRAAM.ab, pap