W głosowaniu przepadł wniosek senatorów PiS, którzy chcieli odrzucenia noweli. Za odrzuceniem jej głosowało 32 senatorów, przeciw było 50, jeden wstrzymał się od głosu.
Przyjęte poprawki zakładają, że zwolnienie z opłacania abonamentu będzie dotyczyło tylko emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Senatorowie zdecydowali ponadto, że osoby, które opłaciły abonament za rok z góry, a w wyniku nowelizacji zostały objęte zwolnieniem z jego opłacania otrzymają zwrot pieniędzy (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że potrzeba na to ok. 5 mln zł). Tryb zwrotu pieniędzy miałaby określić w odpowiednim rozporządzeniu Krajowa Rada.
Senat objął też zwolnieniem z abonamentu dodatkową grupę - w myśl poprawki nie będą go musiały opłacać osoby, wobec których stwierdzono nieważność orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Zwolnieni z abonamentu rtv byliby też internowani w stanie wojennym.
Senat przywrócił w ustawie abonamentowej skreślony nowelizacją przepis, który mówi, że gospodarstwo domowe nie jest zwolnione z płacenia abonamentu, jeśli razem z osobą zwolnioną z tej opłaty mieszkają co najmniej dwie osoby, które ukończyły 26. rok życia i z płacenia abonamentu zwolnione nie są.
Senat umożliwił też Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dokonanie nowego podziału środków abonamentowych na przyszły rok między radio i telewizję, który uwzględni przewidziane ustawą zwolnienia i wynikający z nich ubytek w abonamencie. Obecnie Krajowa Rada musi rozdzielić środki między TVP i Polskie Radio do połowy poprzedniego roku bez możliwości zmiany tego planu finansowego.
Przepadły natomiast poprawki PiS, by budżet państwa zrekompensował mediom publicznym ubytki w abonamencie, które będą wynikiem uchwalonej noweli oraz by odsunąć wejście ustawy w życie do 1 stycznia 2009 r.
Za całością nowelizacji wraz z poprawkami głosowało 51 senatorów, 33 było przeciw. Nowela wróci teraz do Sejmu, posłowie ocenią poprawki Senatu.
Uchwalona na początku maja przez Sejm nowelizacja zakłada, że abonamentu nie będą musieli opłacać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Zwolnienie z opłacania abonamentu obejmie też osoby spełniające kryterium dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
ab, pap