Jak relacjonował Lech Kaczyński na konferencji prasowej w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, rozmowa z Gaszparoviczem dotyczyła też relacji w Grupie Wyszehradzkiej, problemu Kosowa, sytuacji na Ukrainie, zmiany władz w Rosji oraz prognoz dotyczących zbliżających się wyborów w Stanach Zjednoczonych.
Polski prezydent ocenił, że w relacjach między Warszawą a Bratysławą nie ma trudnych problemów poza "głęboko niewystarczającą infrastrukturą" związaną z połączeniami między Polską a Słowacją. "Tu może wystąpimy z pewną inicjatywą razem z panem prezydentem" - zapowiedział Lech Kaczyński.
Zdaniem prezydenta, współpraca polsko-słowacka na forum UE, a także ONZ i NATO jest "pewnym funduszem", ale dzisiaj wykorzystanym tylko w 50 proc.
"Trzeba krok po kroku - tutaj rola prezydentów jako inicjatorów jest bardzo istotna - ten stan rzeczy zmieniać w interesie naszych obydwu narodów i w interesie pewnej demokratyzacji UE, która jest dziś niezwykle potężnym klubem państw, ale nieco zhierarchizowanym" - oświadczył Lech Kaczyński.
Słowacki prezydent podkreślił z kolei, że współpraca na forum Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) jest "potrzebna i ma swój sens", ale zastrzegł, że jej członkowie powinni okazywać sobie "większe zrozumienie".
Jak mówił Gaszparovicz, nie powinno się zdarzać, że ze względu na jednego członka Grupy Wyszehradzkiej, niezależnie którego, trudno znaleźć możliwość porozumienia w niektórych sprawach bardzo ważnych dla wspólnej polityki.
Tematem rozmowy - jak relacjonował słowacki prezydent - była także sprawa Serbii. "Bałkany muszą być regionem pokoju" - mówił Gaszparovicz. "Serbia musi znaleźć drogę do UE" - podkreślał.
Prezydent Słowacji poinformował, że rozmawiał z Lechem Kaczyńskim także o współpracy energetycznej, m.in. o gazie i ropie. "Tutaj powiedziałem panu prezydentowi, że jesteśmy gotowi szukać jakiejkolwiek wspólnej drogi z Polską, która będzie dla nas dobra" - oświadczył.
Podkreślił, że wspólną "dewizą na przyszłość" Polski i Słowacji są Tatry, które trzeba promować, tak by były interesujące dla turystów z całego świata.
Lech Kaczyński podkreślał, że jego piątkowa rozmowa w Pałacu Prezydenckim z Gaszparoviczem jest dopiero początkiem ich spotkań podczas trzydniowej wizyty prezydenta Słowacji w Polsce. Gaszparovicz odwiedzi w sobotę też Gdańsk i będzie w weekend gościem Lecha Kaczyńskiego w prezydenckiej rezydencji na Helu.
W piątek prezydent Słowacji spotkał się też z premierem Donaldem Tuskiem. Po południu planowana jest także rozmowa z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Prezydent Słowacji złoży również wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz kwiaty pod tablicą w Katedrze Wojska Polskiego, upamiętniającą żołnierzy poległych w Iraku. Zwiedzi także Muzeum Powstania Warszawskiego.pap, nd, ab