Pastorał - znak władzy duchownej nad diecezją - przekazali mu metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
Przed mszą św. arcybiskup wysłuchał dekretu Stolicy Apostolskiej o powierzeniu mu urzędu i podpisał protokół przejęcia Diecezji. Abp Hoser odebrał homagium - znak czci i posłuszeństwa od przedstawicieli diecezji warszawsko-praskiej.
W homilii abp Hoser powiedział, że ważnym zadaniem będzie "umisyjnienie diecezji, bo takie są oczekiwania Ojca Świętego i tego domaga się sytuacja zglobalizowanego świata, w tym coraz bardziej intensywna migracja osób i rodzin".
Nakazem chwili - podkreślił abp Hoser - jest "kontynuowanie dialogu ekumenicznego we współpracy z Kościołami i wyznaniami chrześcijańskimi, naszymi braćmi w wierze". Biskup warszawsko- praski zadeklarował również wolę lojalnego współdziałania z administracją państwową i samorządową, organizacjami, instytucjami i osobami w celu realizacji - jak mówił - dobrze pojętego dobra wspólnego.
Nawiązując do swojej dewizy biskupiej "Większy jest Bóg" arcybiskup wyjaśnił, że "Bóg jest większy od naszego ludzkiego serca, często chorego i skomplikowanego, serca lękliwego i ciasnego". "Bóg gotów zawsze nam przebaczyć, jednocześnie daje nam siłę, nadzieję i ufność, że z Nim wszystkiemu podołamy" - dodał.
Abp Hoser przypomniał, że uroczystości kanonicznego przejęcia przez niego urzędu biskupa warszawsko-praskiego zbiegają się z rozpoczęciem Roku św. Pawła, którego dokona w sobotę wieczorem w Rzymie papież Benedykt XVI.
Abp Hoser podkreślił, że Rok św. Pawła, czyli jubileusz dwóch tysięcy lat Apostoła Narodów, trwający dwanaście miesięcy, stanowić będzie jeden z najważniejszych punktów programu duszpasterskiego w diecezji warszawsko-praskiej. "Odkryjemy aktualność św. Pawła, jego ponadczasowy apostolski uniwersalizm" - zapowiedział.
Zdaniem arcybiskupa Hosera, św. Paweł "po mistrzowsku ukazywał uniwersalizm ludzkiej natury i specyfikę kultury ludów i narodów oraz interakcje między nimi zachodzące".
Według arcybiskupa, "apostolska metoda św. Pawła zaskakuje jego zdolnością do stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wyzwaniom i zadaniom, jego nadzwyczajną umiejętnością rozeznania duchowego w takich dziedzinach, które dzisiaj określamy mianem dialogu kultur, dialogu międzyreligijnego, współczesnego ekumenizmu, inteligencji wiary i aktywnej miłości Boga i bliźniego".
Abp Hoser podkreślił, że św. Paweł pokazywał, dlaczego Kościół jest ze swej natury misyjny. "W świetle jego nauczania rozumiemy ostrzeżenie: Kościół, który nie jest misyjny, zanika i umiera. Stąd św. Paweł będzie naszym przewodnikiem nowej ewangelizacji" - zapowiedział nowy biskup warszawsko-praski.
W sobotnich uroczystościach wzięli udział m.in. prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, około 40 biskupów, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, politycy, władze Warszawy, duchowieństwo, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz licznie zgromadzeni wierni.
Abp Hoser 24 maja został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym biskupem warszawsko-praskim. Jest on trzecim biskupem tej młodej diecezji, powstałej w 1992 roku. Pierwszym był obecny biskup senior Kazimierz Romaniuk, a po nim diecezją zarządzał abp Sławoj Leszek Głódź, który w kwietniu został mianowany przez papieża metropolitą gdańskim.
66-letni abp Henryk Hoser to urodzony w Warszawie lekarz i kapłan, misjonarz z zakonu pallotynów. W styczniu 2005 r. papież Jan Paweł II, mianując go na stanowisko sekretarza pomocniczego watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów, podniósł go jednocześnie do godności arcybiskupa.
Diecezja warszawsko-praska powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus. Wydzielono ją z terytorium archidiecezji warszawskiej i częściowo z diecezji płockiej.
ab, pap