Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, podsumowując cztery lata korzystania z europejskich funduszy strukturalnych, opowiedział o kolejnym etapie korzystania z nich, który potrwa do 2013 roku.
Polska ma dostęp do funduszy europejskich od 2004 roku. W ciągu czterech lat sektor kultury wykorzystał dotacje UE na łączną kwotę ponad miliarda dwustu milionów złotych. Pieniądze przeznaczono na 320 różnego rodzaju inwestycji, między innymi: otwarte w Toruniu Centrum Sztuki Współczesnej, Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" w Katowicach, przeprowadzenie remontu Pałacu Pod Blachą w Warszawie.
"Zależy mi na tym, aby kultura była absolutnym prymusem w pozyskiwaniu, wykorzystywaniu i inwestowaniu w Polsce środków zewnętrznych" - podkreślił Zdrojewski, dodając jednocześnie, że Polska jest na "dobrej drodze, aby tak się stało".
W tym właśnie celu Zdrojewski podjął decyzję o - jak powiedział - "koncentracji środków finansowych", na tych projektach, które wymagają jak najszybszej realizacji. "Moje twarde żądanie od beneficjentów to, aby inwestycja była skończona w określonym czasie (...) To konieczne, bo żadna złotówka przekazana do ministerstwa kultury nie może zostać zmarnowana" - podkreślił minister.
Jako przykład takiej "koncentracji środków finansowych" podał Arkady Kubickiego w Warszawie. "Arkady Kubickiego to ważna inwestycja, ale niestety trwająca zbyt długo" - ocenił minister, zapowiadając że podjął stosowne decyzje finansowe, by renowację Arkad można było wkrótce skończyć. "Planuję, by na przełomie 2008/2009 r. to miejsce było gotowe do przyjęcia gości i turystów" - powiedział minister.
Zdrojewski zapowiedział także zakończenie innej inwestycji - renowacji krakowskich Sukiennic. "Podjąłem decyzję o skumulowaniu środków finansowych na realizację Sukiennic (...), by w 2010 roku renowacja została ukończona" - podkreślił.
Podsekretarz stanu w resorcie Monika Smoleń oceniła, że korzystanie ze środków europejskich to "szansa, ale też zobowiązanie, by wykorzystywać je właściwie i efektywnie".
Smoleń zwróciła uwagę, że w latach 2007-2013 minister kultury będzie miał do wydania blisko dwa mld złotych na projekty z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rozwój infrastruktury kultury. Z tych pieniędzy realizowane będą takie projekty kluczowe jak: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Opera Podlaska, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Międzynarodowe Centrum Kultur w Kielcach oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Resort kultury rozpoczął już nabór do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na łączną kwotę 600 mln złotych, w ramach którego beneficjenci (m.in. instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, archiwa państwowe, szkoły i uczelnie artystyczne, kościoły) mogą starać się o dofinansowenie ich inwestycji.
Dodatkowo około 2 miliardów 40 milionów zł do rozdysponowania będą miały regiony w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Projekty można składać od 17 lipca do 30 września 2008 r.
W latach 2004-2011 projekty z zakresu kultury są dofinansowywane także z mechanizmów finansowych - Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W 2009 roku skończy się pierwszy okres ich działania (trwający w latach 2004-2009). W okresie tym przyznano na polskie projekty ok. 300 mln zł, z czego sfinansowano m.in. renowację Sukiennic w Krakowie, Pałacu w Wilanowie i Łańcucie.
"Ważne jest, że wsparcie otrzymały projekty zarówno z wielkich miast, jak i mniejszych miejscowości - w Żywcu rewitalizowany będzie kompleks Starego Zamku i Parku Habsburgów" - zwróciła uwagę Smoleń.
nd, pap