Prezydent uznał, że przepisy nowelizacji tzw. ustawy kominowej, dzięki której szefowie spółek Skarbu Państwa mogliby zarabiać podobnie jak szefowie firm prywatnych, bowiem ich pensje - ustalane przez radę nadzorczą - zależałyby od wyników finansowych, budzą jego zasadniczy opór i czynią nowelę "niemożliwą do podpisania".
Lech Kaczyński zastrzegł jednak, że nie jest zwolennikiem obecnej ustawy kominowej. Zaznaczył, że zawetowana przez niego ustawa zawiera też "cenne elementy", które - jak mówił - być może zostaną przeniesione "do nowej ustawy".
"Prezydent opowiedział się przeciwko polskim samorządom, które dzięki tej ustawie mogłyby łatwiej sięgać do spółek Skarbu Państwa i te spółki, które wpisują się w zadania samorządów, mogłyby być przekazywane samorządom do lepszego kierowania" - powiedział Grad na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
Zdaniem ministra, prezydenckie weto uniemożliwia również doprowadzenie do jawności ustalania regulaminów wynagrodzeń, które pomimo obowiązywania ustawy kominowej są na różne sposoby obchodzone - np. poprzez tworzenie spółek-córek i obsadzania ich rad nadzorczych członkami zarządu głównych spółek.
"Mam wrażenie, że pan prezydent ma zamiar nadal wspierać te patologie, które płyną z obowiązującej ustawy kominowej" - dodał minister Grad.
Zapowiedział jednocześnie, że będzie namawiał Sejm do odrzucenia prezydenckiego weta. Jeśli tak się nie stanie, ma powstać nowy projekt ustawy, który będzie zawierał najważniejsze rozwiązania z tej odrzuconej przez prezydenta.
Przyjęta w czerwcu przez Sejm nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw zakłada, że wysokość pensji menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa może być wyższa niż dotychczas i ma zależeć m.in. od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zgodnie z obowiązującą ustawą kominową, pensja menedżera wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w spółkach z większościowym udziałem SP) lub jego czterokrotność (w spółkach kontrolowanych pośrednio przez SP).
Minister dodał, że trwają pracę nad ustawą o wskaźnikowym ustalaniu wynagrodzeń pracowniczych, której projekt ma być skierowany do Sejmu na pierwszym posiedzeniu po wakacjach. Ustawa ta ma zastąpić obowiązujące przepisy, według których wynagrodzenia w spółkach SP są ustalane poprzez negocjacje zarządu spółki z przedstawicielami pracowników.ab, pap, keb