Tę informację serwisu tvp.info potwierdziła rzeczniczka ABW mjr Katarzyna Koniecpolski-Wróblewska. "Jako służba ochrony państwa weryfikujemy informacje dotyczące możliwości ujawnienia objętych tajemnicą informacji o okolicznościach negocjacji ws. umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiego systemu tzw. tarczy antyrakietowej" - powiedziała, odmawiając zarazem podania dalszych szczegółów.
Waszczykowski - do poniedziałku wiceszef MSZ i główny polski negocjator projektu tarczy antyrakietowej - w wywiadzie dla "Newsweeka" twierdzi, że na początku lipca wynegocjował z USA "umowę w sprawie tarczy, która gwarantuje bezpieczeństwo Polsce". "Ale co może nawet istotniejsze, przywiozłem z Waszyngtonu także inny ważny dokument - deklarację współpracy polityczno-wojskowej między polską a Stanami Zjednoczonymi" - dodał.
"Sądzę, że informacja o zakończeniu negocjacji nie przyniosłaby politycznych korzyści rządowi Donalda Tuska. Stałoby się to za szybko po interwencjach prezydenta w sprawie tarczy i po czerwcowej wizycie prezydenckiej minister Anny Fotygi w USA. Powstałoby wrażenie, że to prezydent jest twórcą tego sukcesu, a nie rząd" - mówił w wywiadzie.
Po publikacji tej rozmowy premier odwołał Waszczykowskiego z funkcji, a minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uznał jego słowa za "oszczerstwa, które wynikają po części z próby udowodnienia swojego rzekomego sukcesu negocjacyjnego i odegrania się, a częściowo wynikają z niedoinformowania".
Sikorski mówił, że tym wywiadem Waszczykowski pogrzebał swe szanse na objęcie placówki ambasadora w Kairze; odwołany wiceminister twierdzi zaś, że nikt mu takiej placówki nie proponował. Komentując w poniedziałek swój wywiad powiedział, że "podzielił się pewnymi wątpliwościami, miał pewne odczucia, słuchając pewnych rozmów". Prasa spekuluje, że na Waszczykowskiego czeka już stanowisko w Kancelarii Prezydenta lub w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
pap, keb