W imieniu premiera, gratulacje konstruktorowi "Patriota" przekazał telefonicznie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Krzysztof Lisek.
"Jestem przekonany, że szczególnie dzisiaj, po parafowaniu umowy ws. tarczy antyrakietowej, w dniu święta Wojska Polskiego warto wspomnieć pułkownika Starosteckiego" - powiedział Lisek informując o rozmowie z nim.
Zaangażowania w powstawanie "Patriota" gratulowali Starosteckiemu kolejni amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, George Bush senior i Bill Clinton. Z kolei polscy: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński honorowali go wysokimi odznaczeniami państwowymi do Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi włącznie.
Inżynier Starostecki - aż do przejścia na emeryturę w 1987 r. - przez kilkanaście lat pracował w zespole konstruującym głowicę bojową rakiety Patriot. Na początku lat 80. został szefem 40- osobowej grupy projektującej radar i głowicę.
Rakieta Patriot początkowo miała służyć jako broń przeciwlotnicza na szybkie, radzieckie Migi. Wkrótce zalety projektu przeszły najśmielsze oczekiwania konstruktorów. Okazało się, że Patriota można użyć do niszczenia rakiet międzykontentalnych z ładunkiem jądrowym. Patriot wszedł do uzbrojenia USA, chrzest bojowy przeszły w trakcie operacji "Pustynna Burza" w Zatoce Perskiej.
pap, keb