"Myślę, że to będzie też okazja do rozmowy na tematy unijne, również w ramach i w duchu konkluzji po szczycie Unii Europejskiej, jak i na tematy bilateralne, bo mamy całe mnóstwo spraw jeszcze nie załatwionych z Rosją" - dodał szef gabinetu premiera.
Przywódcy krajów UE, którzy zebrali się w Brukseli na unijnym szczycie poświęconym kryzysowi w Gruzji, potępili Rosję i zażądali wycofania rosyjskich wojsk na pozycje sprzed wybuchu konfliktu z Gruzją; wstrzymali też rozmowy o nowym partnerstwie UE- Rosja.
W środę rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko potwierdził, że Ławrow złoży wizytę w Polsce 11 września. Jak mówił, Ławrow zostanie przyjęty przez premiera Tuska i przeprowadzi rozmowy z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim.
Według Niestierienki tematami rozmów Ławrowa w Polsce będą m.in. stosunki dwustronne, plany instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce, przyszłość stosunków Rosja-UE oraz sytuacja na Kaukazie. Również szef polskiej dyplomacji powiedział w środę dziennikarzom, że "list tematów" poruszonych podczas wizyty Ławrowa "nie będzie dla nikogo zaskoczeniem". Wymienił w tym kontekście m.in.: relacje dwustronne, tematy "trudne", gospodarcze, strategiczne oraz tarczę antyrakietową.
Rosja od początku krytykowała plany rozmieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Pod koniec sierpnia - po tym, jak Polska podpisała z Amerykanami umowę w sprawie tarczy - prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że reakcja Rosji na rozmieszczenie obiektów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce będzie mieć charakter wojskowy.
ND, PAP