Projekt ustawy o zmianie imienia i nazwiska zakłada m.in., że gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa, ochrona prawa do życia, zdrowia i wolności, to osoba posiadająca status uchodźcy będzie mogła zmienić w Polsce imię i nazwisko.
Jak argumentował wiceminister SWiA Witold Drożdż, ponieważ "do czasu uzyskania zgody na osiedlenie się, a w dalszej perspektywie obywatelstwa polskiego, status uchodźcy jest statusem tymczasowym prawo zmiany nazwiska powinno mieć charakter wyjątkowy, podyktowany względami humanitarnymi".
Ponadto - zgodnie z projektem - zmiana imienia lub nazwiska przez obywatela nie oznaczałaby wyłącznie przybrania innego imienia lub nazwiska, odmiennego od dotychczasowego, ale mogłaby się ograniczyć do zmian pisowni nazwiska lub jego formy, np. zmiany formy rodzaju żeńskiego lub męskiego nazwiska. Mogłaby dotyczyć także nazwiska rodowego.
Według projektowanej ustawy wnioskodawca, tak jak dotychczas, chcąc zmienić dane musiałby uzasadnić zmianę ważnymi powodami, np. posiadaniem imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka. Nowością projektu jest rozwiązanie umożliwiające dostosowanie nazwiska do nazwiska, jakie wnioskodawca nosi zgodnie z ustawodawstwem innego państwa, którego obywatelstwo również posiada. Powodem uzasadniającym zmianę nazwiska przestanie być natomiast m.in. fakt noszenia nazwiska o brzmieniu niepolskim.
"Jasne, klarowne prawo, a takie cechy ma projekt, ułatwi prowadzenie postępowania w materii delikatnej i osobistej" - mówił Drożdż.
Przedstawiony projekt sejmowa komisja skierowała do powołanej podkomisji.
Przygotowany projekt ustawy ma zastąpić ustawę z 15 listopada 1954 r. Zawiera on także przepisy dostosowujące prawo krajowe do unijnego, jak również innych aktów prawnych i konwencji Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego.
pap, keb