"Panie Premierze, PiS nie jest przeciwny dyskusji nad obniżeniem wieku szkolnego w Polsce i korzystania w tym zakresie z doświadczeń innych państw UE. Jesteśmy jednak przeciwni podejmowaniu tej decyzji pochopnie i gdy polskie szkoły nie są przygotowane do stworzenia warunków zapewniających tak małym dzieciom odpowiednich warunków rozwoju" - napisał Gosiewski w liście.
W jego ocenie, rząd forsuje "nieprzygotowany" pomysł obniżenia obowiązku szkolnego dla dzieci od 6 roku życia.
Gosiewski zarzucił minister edukacji narodowej Katarzynie Hall, że nie określiła standardów bazy i wyposażenia obiektów szkolnych dla potrzeb dzieci sześcioletnich i nie zna potrzeb finansowych samorządów, które są związane z jednoczesnym kształceniem 6 i 7- latków w klasach pierwszych.
"Ostatnie doniesienia prasowe są ze wszech miar zatrważające. Nawet warszawskie placówki nie będą w stanie podołać przyjęciu nowych uczniów. Pan premier zapewne zdaje sobie doskonale sprawę, że dla małych i biednych szkół na prowincji oznacza to niemożność wykonywania powierzonych im obowiązków" - argumentuje Gosiewski.
Jak napisał polityk PiS, należy najpierw starannie przygotować szkoły do przyjęcia dzieci sześcioletnich, co wymaga czasu i nakładów finansowych.
Według niego, nauczyciele ze szkół podstawowych "pracując w systemie klasowo-lekcyjnym nie mają żadnego doświadczenia w pracy z dzieckiem sześcioletnim". Dlatego - zdaniem klubu PiS - "posłanie sześciolatków do szkoły razem z siedmiolatkami stawia je na przegranej pozycji".
"Dyskusja ta nie może być prowadzona z pominięciem głosu rodziców" - podkreślił Gosiewski.
"Dlatego też prosimy pana premiera o zachęcenie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i przewodniczącego Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży Andrzeja Smirnowa do takiego prowadzenia prac nad kwestią obniżenia wieku obowiązkowej edukacji szkolnej, aby głos rodziców został wysłuchany" - napisał Gosiewski.
Zaapelował też do premiera "o spowodowanie, aby i minister edukacji narodowej Katarzyna Hall wycofała się z forsowania projektu szybkiego i bezpodstawnego obniżenia obowiązku szkolnego oraz zobowiązanie minister (...) do współpracy ze środowiskiem nauczycieli i rodziców oraz przedstawicielami partii opozycyjnych".
ab, pap