Stanisław Karczewski (PiS), uzasadniając wniosek o odrzucenie ustawy o zoz-ach podkreślił, że klub PiS przeciwny jest obligatoryjnym przkształceniom szpitali w spółki. Jego zdaniem, nie należy zmuszać do przekształceń placówek dobrze funkcjonujących.
Karczewski miał też zastrzeżenia do trybu procedowania ustaw. "Narzucono zbyt duże tempo, senatorowie nie mieli czasu zapoznać się bliżej z tą ustawą. Zgłosiliśmy wnioski o odłożenie debaty, powołanie podkomisji, ale zostały one odrzucone albo w ogóle nie poddawane pod głosowanie" - zaznaczył senator PiS.
Z kolei Janina Fetlińska (PiS), argumentując wniosek o odrzucenie ustawy o pracownikach zoz-ów, podkreśliła, że choć komisja wprowadziła do ustawy poprawki zgodne z postulatami strony społecznej, wciąż jednak pozbawia ona pracowników większości przywilejów. Fetlińska zwróciła uwagę, że ustawa wydłuża czas pracy osób pracujących w warunkach, które mogą być szkodliwe - bez podniesienia wynagrodzeń tych osób.
Stanisław Gogacz (PiS) zwrócił uwagę, że udzielenie zoz- om pomocy publicznej, co zakłada ustawa wprowadzająca reformę, może budzić wątpliwości. Senator miał zastrzeżenia do formy udzielania pomocy publicznej.
Jak wyjaśnił przewodniczący komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO), poprawki wprowadzone do ustawy o zoz-ach poszerzają katalog stanowisk kierowniczych zgodnie z postulatami środowiska zwłaszcza pielęgniarskiego.
Poprawki do ustawy o pracownikach zoz-ów gwarantują im m.in. dodatki za wysługę lat, odprawy emerytalne i rentowe oraz prawo do nagród jubileuszowych. Komisja przyjęła także poprawkę umożliwiającą pracownikom ubieganie się o pokrycie przez pracodawcę kosztów doskonalenia zawodowego.
Sidorowicz dodał, że do ustawy wprowadzającej zaproponowano m.in. poprawkę doprecyzowującą kwestię dzierżawienia nieruchomości spółkom zarządzającym zoz. Według poprawki, organ dokonujący przekształcenia, w zamian za udział albo akcje, będzie wnosił tytułem wkładu niepieniężnego do spółki prawo dzierżawy nieruchomości wskazanych przez podmiot, który utworzył zoz. "To swego rodzaju bezpiecznik w stosunku do kampanii oskarżającej PO o próbę upłynnienia majątku przekształcanych placówek" - mówił senator.
Do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta komisja wniosła dwie poprawki, m.in. przewidującą, że wgląd do dokumentacji pacjenta po jego śmierci ma osoba upoważniona przez niego za życia. Do ustaw o akredytacji i o konsultantach w ochronie zdrowia wprowadzono kilka technicznych poprawek.
ab, pap