Grupa ta funkcjonowała w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury (RZI) w Zielonej Górze od 1998 do 2005 roku.
"Major Waldemar S. przyznał się do popełnienia przestępstwa oszustwa, fałszowania dokumentów oraz przyjęcia łapówki. Z uwagi na przyznanie się do winy oraz złożenie szczerych wyjaśnień, sąd uwzględnił wniosek o dobrowolne poddanie się karze pozbawienia wolności z zastosowaniem warunkowego zawieszenia jej wykonania" - powiedział płk Mikołaj Przybył z wojskowej prokuratury okręgowej w Poznaniu.
Do przestępstw miało dochodzić między 1999 a 2001 rokiem w związku z remontem budynków w Żaganiu. Przy prowadzonych remontach zadaszeń budynków koszarowych fałszowano dokumenty związane z protokołami konieczności wykonania dodatkowych prac.
Mechanizm oszustw polegał na tym, że w ramach pierwotnej umowy wykonywano wszystkie prace, a później sporządzano protokoły o konieczności wykonania dodatkowych robót i wyłudzano w ten sposób pieniądze na prace już zrealizowane.
Według prokuratury, Waldemar S. będzie mógł teraz zeznawać w charakterze świadka w procesie przeciw organizatorom grupy przestępczej.
Jak dodał prok. Przybył, zakończony wątek sprawy korupcji jest bardzo istotny dla śledztw dotyczących zorganizowanej przestępczości o charakterze ekonomicznym w wojsku. Wskazuje on na konieczność zbadania działalności innych jednostek zajmujących się rozdzielaniem środków budżetowych Wojska Polskiego.
Do tej pory Naczelna Prokuratura Wojskowa skierowała dwa akty oskarżenia dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Zielonej Górze.
Osiem osób zostało już skazanych prawomocnymi wyrokami za udział w tej grupie, udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych, za oszustwa, przekraczanie uprawnień, niedopełnienie obowiązków oraz ustawiane przetargów.
Obecnie przed Wojskowym Sądem Okręgowym toczy się proces przeciwko szefowi grupy, Henrykowi W., który nadal pozostaje w areszcie. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Grupa ta przez wiele lat miała działać na szkodę Wojska Polskiego. Funkcjonariuszom i pracownikom Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Zielonej Górze zarzucono przyjmowanie łapówek i fałszowanie na ogromną skalę dokumentów związanych z przetargami. Według prokuratury straty powstałe w wyniku tych działań mogą sięgnąć kilkunastu milionów złotych.
Cały proceder ujawnił prokuraturze jeden z jego uczestników, zielonogórski biznesmen Leszek S. W lipcu 2007 r. zgłosił się on do prokuratury wojskowej i zeznał, że przez wiele lat dawał łapówki pracownikom RZI w Zielonej Górze w zamian za udział w ustawianych przetargach.
pap, keb