Zdaniem Gowina stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych jest potwierdzeniem, że "konieczne jest pilne uregulowanie prawne sfery biomedycyny i biotechnologii".
Ponadto - jak podkreślił Gowin - oświadczenie zespołu "stanowi poparcie szeregu konkretnych rozwiązań, które proponuje jego ustawa". Zastrzegł, że nie odbiera tego jako poparcia dla projektu ustawy, bo nie wiadomo jeszcze w jakim kształcie ta ustawa trafi do Sejmu i co potem zrobią z nią parlamentarzyści.
Założenia do projektu ustawy bioetycznej, w którym uregulowane mają zostać kwestie dotyczące in vitro, przygotował kierowany przez Gowina a działający przy kancelarii premiera zespół ds. bioetyki.
Główne założenia projektu ustawy bioetycznej dotyczące in vitro, to prawna ochrona embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, zapłodnienia in vitro w szczególnych przypadkach także w przypadku samotnych kobiet.
Teraz nad projektem pracuje zespół powołany w parlamentarnym klubie PO. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział w niedzielę, że istnieją duże szanse, iż pod koniec stycznia lub w lutym ostateczny projekt ustawy bioetycznej trafi do Sejmu.ab, pap